Artroskopia jest nieinwazyjnym działaniem, które pozwala zdiagnozować i leczyć wiele różnych schorzeń stawów. Za pomocą endoskopu wprowadzonego przez małe nacięcie o średnicy mniejszej niż 1 cm, wziernikuje się wnętrze. Na czym dokładnie polega artroskopia i jakie są zalety związane jej wykonaniem?
Artroskopia – czym się wyróżnia?
Kamera operacyjna i narzędzie, którym wykonuje się zabieg to niewielkie produkty o średnicy poniżej 10 mm. Tak mały rozmiar sprawia, że lekarz może nie tylko precyzyjnie dotrzeć do miejsca choroby, ale również zmniejszyć dolegliwości pooperacyjne i ograniczyć ból. Zabieg świetnie sprawdza się jako metoda diagnostyczna, badanie i leczenie problemów ze stawami. Metoda ta występuje w kilku wariantach – jako artroskopia stawu łokciowego, nadgarstka czy stawu skokowego. Decydując się na zabieg artroskopii wykonany taką metodą można znacznie skrócić pobyt w szpitalu, powrót do zdrowia i pełnej sprawności.
Artroskopia – na czym polega?
Po zaaplikowaniu kamery operacyjnej i niezbędnych narzędzi przez małe nacięcia w skórze Pacjenta lekarz może obserwować jamę stawową na monitorze urządzenia. Pacjent znajduje się w pozycji siedzącej lub leżącej – zależy to od operowanego stawu. Czasem ortopeda może podjąć decyzję o założeniu specjalnej opaski powyżej stawu. Pozwala to ograniczyć krwawienie podczas zabiegu.
Chirurg zszywa lub usuwa uszkodzoną łękotkę, zespala odłamy kostne, usuwa zniszczoną chrząstkę stawową wykonuje rekonstrukcję więzadła. Za pomocą tej techniki można również usunąć przerost błony maziowej lub jej fałdy, uwypuklić przestrzeń stawu kolanowego czy usunąć ciała obce w przestrzeni stawowej. Taką profesjonalną technikę zabiegową oferuje m.in. placówka medyczna Doctorbase, która dba o zadowolenie i bezpieczeństwo swoich Pacjentów.
Artroskopia – o czym pamiętać po zabiegu?
Po zabiegu artroskopii szwy usuwane są zwykle po 7 – 10 dniach. Po krótkiej obserwacji w szpitalu Pacjent zostaje wypisany do domu – od tego czasu można chodzić z odciążonym stawem za pomocą kul. Trzeba pamiętać jednak o tym, aby podjąć rehabilitację w celu poprawy wyników zabiegu. Pod zoperowane kolano lub inny staw poddany zabiegowi nie należy podkładać żadnych poduszek itd., ponieważ może to spowodować przykurcze.
Be the first to write a comment.