Kamery obrotowe to monitoring dalekiego zasięgu- sprawdzają się wszędzie tam, gdzie kamery ze stałym katem widzenia zawodzą. Kamery PTZ obracają się bowiem o 360 stopni wokół własnej osi, co daje możliwość podglądu znacznie większego obszaru. Nowoczesne urządzenia wyposażone są także w zoom, dzięki czemu jesteśmy w stanie przybliżyć interesujące nas obrazy.

Jak działają kamery PTZ?

Kamery obrotowe mogą być sterowane w pionie i poziomie w sposób automatyczny lub manualny. Oznacza to możliwość komfortowego operowania obrazem i podglądu całej posesji lub wnętrza budynku. PTZ to skrót pochodzący od sformułowania w języku angielskim – pan-tilt-zoom, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza kamerę z funkcją obrotu. Wyróżnia się kamery wolnoobrotowe i szybkoobrotowe, które doskonale sprawdzają się w nowoczesnych systemach alarmowych WiFi. Wideorejestratory wykorzystują sieć internetową i mogą być obsługiwane w sposób zdalny poprzez aplikacje na telefonie.

Na rynku dostępne są kamery obracające się w jednej płaszczyźnie pionowej, w których ruch horyzontalny ograniczony jest zazwyczaj do 350 stopni. Najpopularniejsze urządzenia poruszają się w poziomie w trybie endless, a rotacja pionowa możliwa jest do maksymalnie 90 stopni. Najbardziej zaawansowane kamery posiadają osobny mechanizm do ruchu w pionie i w poziomie, co oznacza, że w obydwu liniach mogą obracać się w trybie endless. W najtańszych kamerach prędkość obrotu wynosi 10 stopni na sekundę, a w najbardziej profesjonalnych może to być nawet 400 stopni na sekundę.

Kamery mogą być zasilane standardowym zasilaczem lub bezpośrednio przez POE, a rozmaite akcesoria do montażu i podłączenia kamery dostępne są w sklepie internetowym z klamkami do drzwi DOMATOR. Do każdej kamery dostępne są specjalne uchwyty.

Najważniejsze funkcjonalności kamer obrotowych

Kupując kamerę PTZ, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych cech:

  • Zasięg kamery – standardem jest odległość od 100 do 150 metrów, a najbardziej zaawansowane modele umożliwiają podgląd obszaru oddalonego o 500 metrów. Warto zwrócić uwagę, czy podane przez producenta odległości dostępne są również w podczerwienie w trybie nocnym;
  • Zoom – w dostępnych na rynku kamerach może być zoom optyczny lub cyfrowy. Standardowe kamery wyposażone są w trzydziestokrotny zoom optyczny lub dwudziestokrotny zoom cyfrowy;
  • Audio – niektóre modele mogą mieć wejścia i wyjścia audio, co umożliwia podpięcie mikrofonu lub głośnika.

Najlepiej wybierać modele z szerokokątnym obiektywem oraz z dużą ilością presetów, czyli możliwych do ustawienia ścieżek poruszania się kamery w trybie powtarzalnym.