Gry planszowe to rozrywka, która towarzyszy ludziom od czasów starożytnych – jedną z najstarszych jest królewska gra z Ur, odnaleziona w mezopotamskich grobowcach. Obecnie tak zwane planszówki przeżywają prawdziwy renesans, a ich popularność stale rośnie. Dostarczają świetnej zabawy i naprawdę rozwijają, dlatego warto zainteresować nimi także najmłodszych członków rodziny.

Jakie umiejętności rozwijają gry planszowe?

Gier planszowych jest całe mnóstwo, a każda kategoria rozwija nieco inne umiejętności. Wśród najważniejszych, uniwersalnych dla większości planszówek kompetencji trzeba wymienić:

  • logiczne myślenie;

  • współpracę i komunikację;

  • podejmowanie decyzji;

  • współzawodnictwo i uczciwość (fair play);

  • przewidywanie i tworzenie strategii;

  • koncentrację uwagi;

  • refleks;

  • wyobraźnię.

Rodzinne rozgrywki to także doskonały sposób na oswojenie gorzkiego smaku porażki – dziecko uczy się, że każdy czasem przegrywa i nie jest to nic złego. Ponadto wiele gier projektuje się tak, by rozwijały bardzo konkretne umiejętności, na przykład liczenia, czytania czy wspierały koordynację ruchową. Także klasyczne, znane od lat gry pozwalają ćwiczyć małą motorykę (jak bierki czy jenga) albo na przykład zagłębić się w świat nieruchomości i inwestycji (Monopoly). Zamiast zatem kupować kolejne elektroniczne gadżety, warto przejrzeć ofertę najlepszych producentów gier planszowych – takich jak światowy gigant Hasbro – i znaleźć planszówkę, w którą chętnie zagra cała rodzina.

Planszówki jako doskonały sposób na rodzinną integrację

Wśród wielu dostępnych na rynku gier planszowych warto szukać takich, które będą interesujące zarówno dla najmłodszych członków rodziny, jak i dla seniorów – wbrew pozorom jest ich naprawdę dużo. Do często polecanych należą Monopoly (dostępne także w wersji dla małych dzieci), jenga, twister, domino, chińczyk czy typowo rodzinna Beat the Parents – podpowiada pracownik internetowej hurtowni z zabawkami Kraina Zabawy.

Gry planszowe stanowią doskonały sposób na wspólne spędzenie wieczoru czy deszczowego sobotniego popołudnia. Poza wspomnianymi już walorami edukacyjnymi dostarczają po prostu dobrej rozrywki, sprawiają, że czas szybko mija podczas śmiechu i rozmów. Atrakcyjna planszówka integruje rodziców, dzieci, a także dziadków i innych krewnych, pozwalając pobyć razem. To znacznie lepsza alternatywa dla oglądania filmów czy seriali, ponieważ sprzyja budowaniu więzi. Dotyczy to dzieci w niemal każdym wieku, od przedszkolaków po studentów.