Fajerwerki i zorganizowane pokazy pirotechniczne to podstawa sylwestrowej zabawy, a także innych wydarzeń w ciągu roku. Jeśli jednak kupujemy je w nieodpowiednich miejscach lub korzystamy z nich w sposób niewłaściwy, mogą stanowić ogromne zagrożenie dla życia, zdrowia i mienia. Dowiedz się, czemu kupować fajerwerki w sprawdzonych źródłach.

Jak bezpiecznie kupować fajerwerki?

Jeżeli chcemy zorganizować pokaz fajerwerków, trzeba wiedzieć, jak je kupić, by wszystko odbyło się bezpiecznie. Każdy produkt powinien posiadać instrukcję w języku polskim, nieuszkodzone opakowanie oraz nazwę producenta. Niezbędne są także oznaczenia takie jak np. WPW, atest PZH i informacja o dopuszczeniu produktu do sprzedaży. Do samodzielnego wykorzystywania wybieramy tylko fajerwerki klasy I i II. Klasa III jest przeznaczona do zastosowań profesjonalnych.

Gdzie kupować materiały pirotechniczne?

Wszystkie materiały pirotechniczne należy kupować wyłącznie w sprawdzonych źródłach, czyli sklepach z fajerwerkami lub u profesjonalnych dystrybutorów takich jak hurtownia fajerwerków Pol-expance, która zajmuje się ich sprzedażą oraz organizowaniem pokazów ogni sztucznych. Nie powinno się zwracać uwagi na fajerwerki dostępne na straganach, okolicznych targach i bazarach, a nawet stanowiskach znajdujących się na zewnątrz, przed sklepami wielkopowierzchniowymi.

Wiarygodnego sprzedawcę można rozpoznać również po tym, czy sprzedaje wyroby pirotechniczne dzieciom – są to towary, których sprzedaż jest dozwolona wyłącznie osobom powyżej 18. roku życia. Będąc przezornym, najlepiej będzie powstrzymać się od zakupów u sprzedawców prywatnych – nie wiadomo jak przechowywane były fajerwerki oraz gdzie zostały nabyte.

Dlaczego warto kupować w sprawdzonych miejscach?

Najmniej dotkliwym skutkiem kupowania fajerwerków w miejscach, w których nie powinny być sprzedawane, jest ich niewystrzelenie. W innych przypadkach mogą wybuchnąć przed czasem, powodując oparzenia, uszkodzenia kończyn, twarzy, a w niefortunnych sytuacjach nawet śmierć. Wówczas może dojść do trwałej utraty zdrowia np. uszkodzenia narządu wzroku czy pojawienia się rozległych blizn. Materiały pirotechniczne, które zostały uszkodzone, mogą także zabrudzić otoczenie i zapalić się bez kontroli, powodując straty mienia.