Higiena jamy ustnej jest niezwykle istotnym zagadnieniem, które wciąż bagatelizuje wiele osób. Zapobiega nie tylko rozwojowi próchnicy w zębach mlecznych, ale i stałych, a także innych chorób przyzębia. Z tego powodu należy od najmłodszych lat uczyć swoje dziecko tego ważnego nawyku. Od czego jednak warto zacząć i w jakim wieku można już myć zęby maluchowi? Podpowiadamy.

Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy zacząć myć zęby dziecku. Od urodzenia powinni oczyszczać mu błonę śluzową i wały dziąsłowe gazikiem zwilżonym naparem z rumianku. Z  kolei kiedy u malucha pojawi się pierwszy ząb, należy zacząć stosować szczoteczkę i  pastę dwa razy dziennie. Od 3. do 36. miesiąca życia zaleca się taką, w której stężenie fluoru wynosi 1000 ppm. Ząbki należy szczotkować rano i wieczorem, a nadmiar pasty ściągać przy pomocy gazika.

Jak nauczyć malucha myć zęby?

Jeżeli dziecko od najmłodszych lat jest przyzwyczajone do manipulacji w jamie ustnej, wtedy znacznie łatwiej jest je nauczyć nawyku mycia zębów. Najlepiej wykonywać tę czynność razem z nim. Jeśli maluch widzi, że jego rodzic również używa szczoteczki i pasty, wówczas naśladuje go.

Dodatkowo podczas tych czynności warto opowiedzieć dziecku, dlaczego są one ważne. Należy jednocześnie uważać, aby nie zniechęcić go do wizyty u specjalisty, jakim jest stomatolog dziecięcy Mysłowice. Dodatkowo warto pozwolić maluchowi samodzielnie wybrać szczoteczkę do zębów, a nawet pastę. Dzięki temu chętniej będzie po nie sięgało. Od około 4.  – 5. roku życia można zacząć stosować irygatory stomatologiczne, płyny do płukania powyżej 6., a nici dentystyczne od 8. roku życia.

Wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym 

Ważnym elementem prawidłowej higieny jamy ustnej jest regularna kontrola u stomatologa. Pierwszą wizytę w gabinecie Codzienna Stomatologia Kosmetologia warto zaplanować między 6. a 12. miesiącem życia. Niektórzy dentyści oferują wizyty adaptacyjne, podczas których maluch zaznajamia się z gabinetem, lekarzem czy asystentką. Dzięki temu oswaja się z nową przestrzenią i buduje zaufanie do stomatologa, co znacznie ułatwi późniejszą realizację niezbędnych zabiegów. Specjalista dodatkowo przekaże rodzicom szczegółowe informacje dotyczące prawidłowej higieny jamy ustnej takiego malucha.