Praca większości silników samochodowych opiera się przede wszystkim na akumulatorze. Nawet najtrwalszy model, po pewnym czasie użytkowania będzie wymagał wymiany. Zgodnie z ustawą o bateriach i akumulatorach, proces jego utylizacji podlega szczegółowym regulacjom prawnym, co sprawia, że nie można go zwyczajnie wyrzucić. W jaki sposób prawidłowo pozbyć się zużytego akumulatora?
Dlaczego akumulatory samochodowe są groźne dla środowiska?
Akumulatory samochodowe, tak jak baterie zawierają substancje, które nigdy nie powinny dostać się do środowiska naturalnego, ze względu na ich szkodliwość. Mowa tu m.in. o toksycznych również dla człowieka związkach ołowiu, rtęci, siarki oraz kadmie. Jeżeli zdarzy się, że w niekontrolowany sposób wnikną one do gleby lub wód gruntowych, doprowadzą do ich zatrucia, a w efekcie zanieczyszczą także nasze pożywienie. Kontakt z tymi substancjami może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, takie jak uszkodzenie mózgu, wzroku czy oparzenie skóry.
Jak prawidłowo pozbyć się zużytego akumulatora?
Jeśli akumulator w Twoim samochodzie się zużył, masz do wyboru kilka opcji utylizacji go w prawidłowy sposób. Pierwsza z nich to oddanie go do punktu zbiórki elektroodpadów, o ile masz taki w swojej okolicy. Możesz także zawieźć zużyty sprzęt do Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie przyjmą go bezpłatnie.
Jednak najwygodniejszym i najbardziej opłacalnym sposobem jest przekazanie starego akumulatora w miejscu, w którym dokonujesz zakupu nowego, na przykład hurtowni motoryzacyjnej S-auto. Pozwoli Ci to nie tylko zaoszczędzić czas, którego wymagałoby szukanie i podróż do odpowiedniego punktu, ale także nie będziesz musiał płacić kaucji, doliczanej za zakupu nowego akumulatora.
Właściwa utylizacja akumulatorów a recykling
Oddając zużyty akumulator w wyznaczone miejsce, umożliwiasz odzyskanie i powtórne przerobienie aż 95% metali i tworzyw sztucznych, z których jest skonstruowany. Dzięki wykorzystaniu surowców z recyklingu takich elektroodpadów, zdecydowanie zmniejsza się m.in. zapotrzebowanie na wydobycie ołowiu, mające negatywny wpływ na środowisko i wymagające sporej ilości energii. Ponadto punkty zbiórki, dbają o to, by wszystkie szkodliwe substancje zostały w bezpieczny sposób wyeliminowane.
Be the first to write a comment.