Wybór drzwi garażowych to nie lada wyzwanie dla inwestorów – bez względu na to czy mówimy o domach jednorodzinnych czy też obiektach komercyjnych. Ich rodzaj warto przemyśleć już na etapie projektowania oraz budowy. Wśród czynników, które należy wziąć pod uwagę, znalazło się miejsce m.in. dla bezpieczeństwa, łatwości w użytkowaniu, termoizolacyjności, a także żywotności. Nie bez znaczenia pozostają również aspekty estetyczne.

Bezpieczeństwo drzwi garażowych

Kluczową kwestią zawsze na pierwszym miejscu powinno być bezpieczeństwo. Dobre drzwi garażowe muszą być wykonane z solidnych materiałów, które są gwarancją ich dużej wytrzymałości. Mowa tu zwłaszcza o ochronie antywłamaniowej. Wybór pod tym względem jest dość łatwy, ponieważ już w momencie przeglądania specyfikacji otrzymujemy szczegółową informację na temat odporności na sforsowanie. Przy konkretnym produkcie znajduje się oznaczenie w skali od RC1 do RC6, gdzie im wyższy numer, tym skuteczniejsza ochrona.

Łatwość użytkowania drzwi garażowych

Wygodne sterowanie za pomocą pilota to w dzisiejszych drzwiach garażowych pewien standard. Dzięki automatyce nie musimy wysiadać każdorazowo z samochodu, aby je otworzyć lub zamknąć. Warto także zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa, które są w przypadku takich systemów niezwykle rozbudowane. Dzięki specjalnym czujnikom zbliżeniowym możliwe jest uniknięcie sytuacji w której mogłoby dojść do jej uszkodzenia w momencie w którym znajdzie się tam jakakolwiek przeszkoda. Na wygodę użytkowania wpływa także możliwość podłączenia automatycznego oświetlenia, które włącza się w momencie otwierania i gaśnie, gdy właściciel opuszcza garaż. W przypadku braku zasilania bramę można otworzyć ręcznie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby cały mechanizm podłączyć do dedykowanego systemu solarnego, gdzie może być zamontowany akumulator, który każdorazowo ładowany jest energią słoneczną. W takim przypadku nie ma potrzeby podłączania zasilania bezpośrednio z sieci elektrycznej. Na koniec należy też wspomnieć o tym, że bramę automatyczną znacznie trudniej podważyć lub siłowo sforsować.

Drzwi garażowe a termoizolacja

Poszukując energooszczędnych rozwiązań warto zwrócić uwagę na ocieplane drzwi garażowe typu segmentowego, które w znaczący sposób ograniczają stratę ciepła. Elementem nieodzownym jest także przegroda termiczna oraz podwójne uszczelki wargowe, które skutecznie izolują fragment przez który do wnętrza może dostawać się zimne powietrze. Drzwi zintegrowane z bramą lub osobne drzwi boczne do garażu pozwalają jeszcze skuteczniej ograniczać utratę ciepła w momencie w którym potrzebujemy udać się do wnętrza na przykład po narzędzia lub rower. Nie ma wtedy potrzeby uchylania całego segmentu.

Żywotność drzwi garażowych

Nie tylko wybór odpowiednich drzwi garażowych wpływa na ich żywotność, ale także sposób fachowego montażu. Szczególnie w przypadku modelu z automatyką. Cała konstrukcja musi być po zamontowaniu stabilna, prowadnice muszą być dokręcone do oporu. Żadne elementy stałe nie mają prawa się ruszać pod wpływem lekkiego nacisku, a mechanizm musi precyzyjnie się domykać do samego końca. Aby brama posłużyła nam przez bardzo długie lata, trzeba także przestrzegać zaleceń producenta. Mogą one dotyczyć na przykład konieczności wykonywania regularnych przeglądów. Pod względem mechanicznym powinna obowiązywać na bramę minimum dwuletnia gwarancja.

Drzwi garażowe i ich estetyka

Nie można zapomnieć o tak istotnej kwestii, jaką jest estetyka. Wszystkie elementy konstrukcyjne muszą wpasowywać się idealnie do pozostałych elementów budynku na posesji. Mowa tutaj zwłaszcza o kolorystyce, która powinna sprawiać wrażenie spójnej aranżacji. Bardzo ciekawym pomysłem jest powiązanie barwy stolarki okiennej z określonymi fragmentami drzwi garażowych lub ich całością. Wśród najpopularniejszych kolorów warto wymienić czarny, brązowy lub szary. Nierzadko spotyka się też bramy wykonane w całkowitej bieli, które wyglądają dość interesująco w połączeniu z nieco ciemniejszym odcieniem ścian.