W leczeniu wielu chorób niezbędne jest ciągłe albo cykliczne dożylne podawanie leków. Pompy infuzyjne to sprzęt medyczny stworzony po to, aby zautomatyzować tę czynność i umożliwić precyzyjne odmierzanie oraz regularne dostarczanie do organizmu substancji leczniczej. Są one najczęściej wykorzystywane na blokach operacyjnych, oddziałach intensywnej terapii oraz w karetkach pogotowia, choć stosuje się je także w zakładach opiekuńczo-leczniczych, a nawet w warunkach domowych.

Do czego służą i jak działają pompy infuzyjne?

Pompy infuzyjne to specjalistyczne urządzenia medyczne, które powstały po to, aby móc cyklicznie lub ciągle podawać pacjentom leki dożylne. W razie potrzeby można je kupić albo wypożyczyć z wypożyczalni sprzętu medycznego. Wyróżniamy kilka rodzajów takich pomp:

  • Pompy strzykawkowe – ich najważniejszą częścią jest strzykawka, która pełni też funkcję pojemnika i dozownika płynu oraz tłok z siłownikiem i silnik. W ich korpusie umieszczony jest układ elektroniczny, są także wyposażone w wyświetlacz, na którym można sprawdzać i zmieniać parametry podawanych substancji podczas infuzji. Ich działanie polega na popychaniu tłoka jednorazowej strzykawki ze ściśle określoną prędkością, siłą oraz odległością.
  • Pompy kroplowe – w takich pompach pojemnik z substancją leczniczą znajduje się poza urządzeniem, przez które przechodzi tylko dren. Worek z lekiem umieszcza się powyżej serca pacjenta, dzięki czemu płyn jest wprowadzany do organizmu grawitacyjnie. Przepływ substancji leczniczej kontroluje się zaciskiem rolkowym, a jej szybkość reguluje się przez zmianę wysokości worka.
  • Pompy ambulatoryjne – to lekkie urządzenia, które są zasilane bateriami. Dzięki temu można je bez problemu przenosić.
  • Pompy elastometryczne – pompy tego rodzaju są wyposażone w zbiornik na substancję leczniczą przypominający balon. Wraz z podawaniem leku balon ten kurczy się.
  • Pompy wolumetryczne – to najbardziej zaawansowane technologicznie pompy infuzyjne, które do naczyń krwionośnych chorego dostarczają płyn pod odpowiednim ciśnieniem i oporem.

Największą zaletą pomp infuzyjnych, które możesz kupić lub wypożyczyć m.in. w firmie Medseven, jest ścisła kontrola podaży dożylnych płynów. Są one podawane choremu w precyzyjnie odmierzonych, regularnych i bezpiecznych dawkach. Dzięki zastosowaniu takiej pompy masz pewność, że pomiędzy poszczególnymi dawkami leku zostanie zachowany stały odstęp czasowy. Pompy infuzyjnie nie tylko ułatwiają podawanie leków, ale także sprawiają, że żadna dawna nie zostanie przez pomyłkę lub nieuwagę pominięta.

Do czego stosuje się pompy infuzyjne?

Podstawowym zastosowaniem pomp infuzyjnych jest systematyczne i precyzyjne podawanie leków. Wykorzystując to urządzenie, podaje się chorym takie substancje lecznicze jak: antybiotyki, leki przeciwbólowe, insulinę, chemioterapeutyki. Przy ich pomocy mogą być także dostarczane preparaty stosowane w żywieniu oraz płyny.