Śmierć każdej bliskiej osoby jest niesamowicie bolesna, ale szczególnie traumatycznym przeżyciem jest śmierć własnego dziecka. Niestety takie wydarzenia mają miejsce i podczas śmierci dziecka, jak w każdym innym przypadku, należy zorganizować pogrzeb. Jak do tego podejść i o czym należy w tym niezwykle trudnym czasie pamiętać?

Nieoceniona pomoc bliskich i zakładu pogrzebowego

W tak bolesnych chwilach wiele osób nie jest w stanie racjonalnie myśleć i podejmować ważnych decyzji. Pogrzeb dziecka odbywa się bardzo podobnie do pogrzebu osoby dorosłej, a zatem należy zająć się jego organizacją. Na szczęście współcześnie możemy liczyć na kompleksową pomoc zakładów pogrzebowych, które de facto są w stanie za nas wiele „załatwić”. Procedurę pogrzebową rozpoczynamy w momencie, gdy otrzymamy kartę zgonu dziecka. Wówczas powinniśmy zgłosić się do zakładu pogrzebowego, np. takiego jak Szadkowski i ustalić najważniejsze szczegóły ceremonii. To, o czym musimy przede wszystkim zadecydować, to rodzaj pochówku (inhumacja/kremacja, pochówek świecki bądź chrześcijański). Zgodnie z naszymi życzeniami pozostaje nam do wyboru rodzaj trumny lub urny oraz załatwienie wszelkich detali, takich jak tabliczka, kwiaty, klepsydra itp. Tak w skrócie wygląda pogrzeb dziecka, które zmarło w trakcie swojego życia. Wiele rodzin decyduje się w momencie śmierci nieletniego na rezygnację z kwiatów na rzecz np. kolorowych balonów. A co z pogrzebem dziecka nienarodzonego?

Pogrzeb dziecka nienarodzonego – to warto wiedzieć

Niestety przedwczesne narodziny dziecka czy poronienia zdarzają się dość często. To prawdziwy dramat dla rodziców, którzy z utęsknieniem czekali na przyjście na świat swojego potomka. Jednak w momencie tak trudnej sytuacji, w zależności od woli rodziców i wieku dziecka można zorganizować pochówek. Warto jednak wiedzieć, że niestety nie możemy liczyć na zasiłek pogrzebowy, gdy decydujemy się na pogrzeb dziecka nienarodzonego, którego płci nie poznaliśmy – wynika to wprost z polskich przepisów. Cały pochówek może wyglądać tradycyjnie, jednak to po stronie rodziny leży pokrycie jego kosztu w całości. Ustalona płeć z kolei pozwala na uzyskanie świadczeń socjalnych (zasiłek macierzyński), a także zasiłku pogrzebowego w standardowej kwocie nieprzekraczającej 4000 zł. Jeśli rodzice nie zdecydują się na indywidualny pogrzeb, dziecko nienarodzone może zostać pochowane we wspólnej mogile „dzieci utraconych”.