Firmy, które zajmują się produkcją oraz logistyką – transportem i składowaniem – powszechnie korzystają z wózków widłowych, gdyż większość ładunków jest przesyłana w formie spaletyzowanej. Niezbędne są więc urządzenia, które pozwolą na ich szybką i sprawną obsługę. Wszystkie wózki widłowe działają wprawdzie na podobnej zasadzie, jednak stosuje się w nich różne rozwiązania konstrukcyjne, co pozwala na dopasowanie ich do potrzeb poszczególnych użytkowników.
Rozwiązania konstrukcyjne związane z mechanizmem podnoszenia
Wózki widłowe mogą różnić się od siebie wieloma parametrami – swoim udźwigiem, wysokością masztu i jego budową, a tym samym maksymalną wysokością podnoszenia, a także zastosowanym rodzajem napędu. Wśród najważniejszych znajdzie się jednak ich konstrukcja, a więc usytuowanie masztu względem całego urządzenia. W grę wchodzą tu dwie istotne opcje – wózki widłowe czołowe oraz boczne. W przypadku wózków czołowych maszt jest ulokowany z przodu pojazdu, w taki sposób, że widły są ustawione równolegle do kierunku jazdy. Taki układ gwarantuje wszechstronność i sprawdza się zarówno w przypadku maszyn pracujących w halach, jak i tych, które są eksploatowane na zewnątrz. W przypadku wózków bocznych mechanizm podnoszenia jest zamontowany tak, że zęby wideł znajdują się prostopadle do kierunku jazdy. Sprzęt tego rodzaju ma zdecydowanie mniejsze rozmiary, a przy tym oferuje możliwość łatwiejszego manewrowania w ciasnych przestrzeniach. Konstrukcje z widłami ustawionym z boku będą sprawdzały się w magazynach wysokiego składowania, gdzie odległości między regałami są niezwykle małe.
Napęd wózków i ich wyposażenie
Wózki widłowe mogą być napędzane silnikami elektrycznymi, a także spalinowymi – najczęściej będą to jednostki wysokoprężne lub silniki o zapłonie iskrowym przystosowane do zasilania gazem płynnym albo CNG. Urządzenia elektryczne będą sprawdzały się najlepiej w przypadku pomieszczeń zamkniętych z uwagi na brak emisji spalin. Wózki z silnikami wysokoprężnymi to najczęściej wersje terenowe wyposażone w zamkniętą kabinę, co umożliwia pracę także w razie niekorzystnych warunków pogodowych. Na ogół są przydatne podczas prac przeładunkowych, jak również w czasie robót budowlanych oraz montażowo-instalacyjnych. Używa się ich także w rolnictwie. Wózki zasilane gazem są używane zarówno w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.
Szeroki wybór wózków widłowych można znaleźć w ofercie firmy DM TECH. Zajmuje się ona również sprzedażą ładowarek teleskopowych dla budownictwa i rolnictwa, proponując klientom zarówno sprzęt nowy, jak i używany, a także świadcząc usługi serwisowe.
Be the first to write a comment.