Drzwi przeciwpożarowe montuje się przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej oraz w zakładach pracy. Są wyjątkowo odporne na działanie wysokich temperatur oraz ognia, zapewniając w ten sposób bezpieczeństwo w razie wypadków. Muszą spełniać określone prawnie wymagania oraz charakteryzować się konkretnymi parametrami. Stolarka przeciwpożarowa to skuteczny sposób na ratowanie ludzi w razie pożaru.
Z czego wykonuje się drzwi i okna przeciwpożarowe?
Do produkcji stolarki przeciwpożarowej wykorzystuje się odporne na działanie ognia materiały. Najczęściej są to:
- aluminium,
- szkło,
- stal.
Okna i drzwi mogą być dodatkowo zabezpieczone i przygotowane na wytrzymanie działania ognia przez kilka godzin. Najczęściej wybierana jest obecnie stolarka aluminiowa. Bielsko oferuje wiele modeli drzwi i okien, które nie tylko zapewniają bezpieczeństwo osób przebywających w budynku, ale także dobrze się prezentują. W wielu przypadkach stawia się także na przeszklenia w drzwiach. Dzięki nim można na bieżąco monitorować sytuację za nimi oraz zobaczyć zbliżające się do wejścia osoby i ułatwić im ucieczkę z niebezpiecznych pomieszczeń.
Jakimi właściwościami powinna odznaczać się stolarka przeciwpożarowa?
Stolarka przeciwpożarowa musi zapewniać bezpieczeństwo, a co za tym idzie, spełniać określone prawnie normy. Najważniejsze parametry, którymi powinny odznaczać się drzwi oraz okna montowane w budynkach użyteczności publicznej to:
- odpowiednie rozmiary – drzwi muszą być na tyle duże, żeby ułatwić ewakuację,
- wyposażenie w dźwignię antypaniczną,
- wysokiej jakości materiały zabezpieczone przed uszkodzeniem w wyniku działania wysokich temperatur,
- dobra izolacja.
Drzwi przeciwpożarowe muszą być otwierane w sposób ułatwiający ewakuację. Jeśli mają mieć mechanizm automatycznego otwierania, nie może zabraknąć w nich także możliwości otworzenia ręcznego.
Stolarka przeciwpożarowa powinna być także łatwa w utrzymaniu. Firmy oferujące najnowsze rozwiązania technologiczne, takie jak Alusolution dbają o to, aby ich systemy były łatwe do serwisowania. Właściciel budynku nie może zapomnieć o regularnym sprawdzaniu sprawności drzwi i okien. Nie mogą się one zacinać czy nie uchylać do końca. Jeśli cokolwiek jest w nich niesprawne, można narazić zdrowie i życie wielu osób przebywających w budynku. Regularne kontrole są niezbędne zwłaszcza w tych miejscach, w których może wybuchnąć panika, a ludzi odwiedzających nie da się przeszkolić z zasad ewakuacji i organizacji w razie wybuchu pożaru lub innego niebezpieczeństwa.
Be the first to write a comment.