Maty rozchodnikowe to jeden z elementów wykorzystywanych do budowy zielonych dachów, które zyskują coraz większą popularność. Jakie mają właściwości? Dlaczego tak często się je wykorzystuje?
Co to są maty rozchodnikowe i gdzie są wykorzystywane?
Dachy zielone to popularne rozwiązanie wykorzystywane w dużych miastach. Pozwalają zapewnić przestrzeń czynną biologicznie w miejscach pełnych gęstej zabudowy betonowej. Do ich budowy wykorzystuje się najczęściej maty rozchodnikowe. Cechuje je bardzo duża odporność na warunki atmosferyczne oraz działanie szkodników i chorób. Rozchodniki występują w wielu gatunkach. Różnią się kolorem kwiatów, co daje możliwość stworzenia różnobarwnego poszycia dachu. Są płytko ukorzenione, dlatego niezbyt grube podłoże warstwy wegetacyjnej na dachu nie stanowi dla nich przeszkody. Nie wymagają pielęgnacji, a mimo to mogą być wykorzystywane jako rośliny ozdobne.
Jak buduje się zielone dachy i dlaczego warto?
Budowa zielonego dachu wymaga znajomości odpowiednich technik. Najważniejsze jest prawidłowe ułożenie wszystkich warstw. Pierwsza z nich odpowiada za izolację i prawidłowy drenaż. Kolejna – wegetacyjna to powierzchnia retencyjna oraz podłoże do uprawy roślinności. Ostatnią warstwę stanowi roślinność. W zależności od rodzaju dachu wykorzystuje się drzewka i krzewy lub wyłącznie roślinność niską.
Systemy zielonych dachów przynoszą wiele korzyści, szczególnie w dużych miastach. Mają właściwości absorbujące wodę deszczową, przez co wspomagają i odciążają pracę miejskiej kanalizacji. Jest to szczególnie istotne w przypadku wystąpienia ulewnych deszczów. Często powodują one, że studzienki nie przyjmują całej wody i ulice zostają zalane. Konsekwencją tego są zniszczone fundamenty oraz konieczność osuszania budynków. Zielone dachy tworzą również dodatkową warstwę izolacyjną budynku. Latem roślinność chroni przed nadmiernym nagrzaniem, a zimą zatrzymuje ciepło w budynku i chroni przed niską temperaturą.
Be the first to write a comment.