By posiadane maszyny służyły nam przez lata, należy o nie odpowiednio dbać. Jedną z niezbędnych czynności jest smarowanie, a jego brak może prowadzić do poważnych uszkodzeń. Jeśli jednak smarowanie zaniedbamy, nie zawsze musi wiązać się to z wymianą części. Możemy bowiem skorzystać z regeneracji uszkodzonych elementów, co postaramy się przybliżyć w tym artykule.

Dlaczego smarowanie jest ważne?

Smarowanie jest niezbędne w każdym miejscu, gdzie stykają się ze sobą dwa elementy maszyny, gdyż dochodzi tam do tarcia. Części te ocierają się o siebie, a temperatura i opór mechaniczny początkowo powodują spadek wydajności, a ostatecznie doprowadzają do awarii. Użycie smaru niweluje tarcie, dostarczając substancję pomiędzy ruchome elementy. Smar przydaje się również, gdy maszyna pracuje w pyle, ponieważ wówczas pomiędzy elementami zbierają się zabrudzenia. Smarowanie pozwala je niwelować, co także jest pomocne w ochronie sprzętu przed uszkodzeniem.

Zalety regeneracji

Często regeneracja części jest o wiele tańsza, niż zakup nowych. Proces ten pozwala przywrócić elementom pożądane właściwości, przez co mogą być one ponownie wykorzystane. Metod regeneracji jest wiele, a wybór konkretnej uzależniony jest od naprawianej części oraz stopnia jej uszkodzenia. Jeśli decydujemy się na regenerację, korzystajmy jedynie z usług firm dbających o wysoką jakość usług, na przykład Reanimator, gdyż tylko wówczas mamy pewność poprawnego przeprowadzenia działań. Część firm nie przykłada się bowiem do wykonywanych zadań, a nawet usiłują regenerować elementy, które są uszkodzone zbyt poważnie.

Przebieg regeneracji

Nim rozpocznie się proces regeneracji, należy zdemontować uszkodzone elementy maszyny. Następnie trzeba je dokładnie wyczyścić i ocenić, czy nadają się one do zregenerowania. Kolejny etap to wybór metod regeneracji, które, jak już wiemy, uzależnione są od powstałych ubytków. Często stosowana jest, chociażby obróbka skrawaniem, gdyż gwarantuje ona precyzyjne ukształtowanie konkretnych części. Dzięki temu będą pasowały idealnie do konkretnej maszyny, a tylko to umożliwi ich wykorzystanie. Jeśli element zostanie już zregenerowany, musi jeszcze zostać poddany testom. Pozwolą one ustalić, czy procedura przebiegła pomyślnie, gdyż tylko wówczas część taką możemy bezpiecznie używać.