Wtryskiwacze to drobne, ale niezwykle istotne elementy konstrukcji każdego samochodu zasilanego paliwem – gazem, olejem napędowym czy też benzyną. A ponieważ pracując pod wysokimi obciążeniami i są wrażliwe na czystość paliwa, mogą często ulegać usterkom. Dowiedz się czy lepiej je wtedy naprawiać, czy od razu zdecydować się na regenerację. Na czym polega różnica między tymi dwoma procesami?

Czym jest naprawa?

Naprawa to, proces, który przeprowadza się w celu usunięcia usterki z danego urządzenia – w tym przypadku wtryskiwacza paliwa samochodowego. Należy zauważyć, że naprawa nakierowana jest na rozwiązanie bieżącego problemu, ale nie na znalezienie jego przyczyn. Oznacza to, że po przeprowadzeniu naprawy urządzenie może w niedługim czasie zepsuć się ponownie, usterka może dotyczyć zarówno tego samego komponentu, jak i innych.

Czym jest regeneracja?

Regeneracja wtryskiwacza jest procedura bardziej złożoną niż zwykła naprawa i przez to dającą zdecydowanie większe rezultaty. Celem regeneracji jest nie tylko usunięcie bieżących usterek z wadliwego urządzenia, ale przede wszystkim przywrócenie go do pierwotnego stanu technicznego. Osiąga się to poprzez dokładną kontrolę stanu urządzenia oraz wymianę tych z jego elementów, które uległy nadmiernemu wyeksploatowaniu bądź uszkodzeniu na nowe komponenty. Prawidłowo przeprowadzona regeneracja wtryskiwacza sprawia, że urządzenie odzyskuje swoją dawną sprawność, a jego żywotność zostaje znacząco przedłużona.

Co się bardziej opłaca?

Naprawa wtryskiwacza samochodowego może wydawać się lepszym wyjściem ze względów finansowych – po prostu zapłacimy za taką usługę mniej. Należy jednak pamiętać, że mniejszy wydatek na naprawie jest jedynie pozorną oszczędnością. W praktyce wtryskiwacz, z którego usunięto jedynie bieżącą usterkę, nie odzyskuje swojej dawnej sprawności – jest wciąż narażony na uszkodzenia, a to oznacza konieczność dalszych napraw. Dlatego regeneracja wtryskiwaczy jest dużo lepszym rozwiązaniem. Usługa ta, świadczona między innymi przez serwis Silesia Cars Center, będzie bardziej kosztowna, jednak z pewnością przyniesie dużo lepsze rezultaty. Na dłuższą metę będzie ona również dużo bardziej opłacalna finansowo i pozwoli uniknąć późniejszych usterek, które mogłyby generować dodatkowe koszty. Regeneracja jest również dobrą alternatywą dla wymiany całego wtryskiwacza – jej cena to średnio kilkaset złotych, podczas gdy ceny nowych urządzeń wynoszą średnio powyżej tysiąca.