Nitownice do nitów zrywalnych to sprzęt używany zarówno w budownictwie, jak i różnych gałęziach przemysłu. Dzięki nim możliwe jest szybkie i trwałe łączenie ze sobą cienkich materiałów, na przykład blach dachowych lub tkanin obiciowych na meblach. Czym charakteryzują się te urządzenia? Wyjaśniamy.
Czym są nitownice do nitów zrywalnych?
Nitownice do nitów zrywalnych pozwalają wykonywać jedną z najpopularniejszych sposobów stałego łączenia ze sobą dwóch lub więcej elementów. Zapewniają silne i wytrzymałe scalenie całkiem różnych materiałów. Nitowanie zastępuje inne, czasochłonne lub bardziej skomplikowane metody łączenia, między innymi klejenie lub spawanie.
Większość stosowanych w budownictwie i przemyśle nitów ma charakterystyczne zakończenia w postaci główki. Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, które powoli odchodzi do lamusa. Dużo nowocześniejszym i bardziej wytrzymałym rozwiązaniem są nity zrywalne. Są one zakończone z jednej strony klasycznym łbem, a z drugiej występuje tak zwana zakuwka. Służy ona do zamykania połączenia nitowego.
Czym wyróżniają się nitownice do nitów zrywalnych?
Ogromną zaletą nitownic do nitów zrywalnych jest to, że można stosować je przy jednostronnym dostępie do danego materiału. Zazwyczaj pozwala to wykonywać montaż ciężkich materiałów na elementach konstrukcji nośnych, zwłaszcza blach na dachach. Często stosuje się ten rodzaj nitownic do bezpośredniego montażu części w maszynach i urządzeniach. Efekt łączenia jest tak samo mocny i wytrzymały jak przy zastosowaniu klasycznych nitów.
Bardzo popularnym urządzeniem stosowanym zarówno do profesjonalnych zastosowań, jak i prac domowych jest nitownica pneumatyczna. Ten model sprzętu zazwyczaj obsługuje nie tylko nity zrywalne, ale także popularne nitonakrętki. Co wpływa na wygodę użytkowania i uniwersalność zastosowań.
Najtańszym rodzajem nitownic są urządzenia ręczne. Nie cieszą się one dużą popularnością i zazwyczaj wykorzystuje się je do prostych prac modelarskich lub niewymagających remontów. Dużo większym zainteresowaniem cieszą się nitownice do nitów zrywalnych. Ich wadą jest jednak wysoka cena.
Be the first to write a comment.