Elewacja jest nierozerwalnym elementem każdego budynku – to ona gwarantuje estetyczny wygląd zewnętrzny domu, biurowca. Istnieje wiele kluczowych części, bez których nie da się jej stworzyć, np. system rynnowy, zadaszenia, okna (duże przeszklenia) i drzwi. Czym charakteryzuje się każdy z tych elementów? Odpowiedź znajduje się w artykule.
Zalety przeszkleń w elewacji
Duże, widoczne z daleka przeszklenia to połączenie designu, komfortu. W domach jednorodzinnych najczęściej umieszcza się je między salonem a ogrodem. Ich obecność zaciera podział na przestrzeń domową i zewnętrzną – dają złudzenie, że jesteśmy w ogrodzie. Duże przeszklenia na elewacji dają także dostęp do naturalnego światła. Takie okna to gwarancja dobrej izolacji termicznej.
Wady i zalety zadaszeń na elewacji
Zadaszenia, np. nad tarasem są jednym z najpopularniejszych elementów elewacji, pojawiających się głównie w domach jednorodzinnych. Zadaszenia tarasowe ułatwiają życie domownikom – chronią meble i sprzęt ogrodowy przed deszczem, zapobiegają nagrzewaniu się kafelek, a także przemoknięciu i zbutwieniu drewna. Dzięki nim mieszkańcy mogą spokojnie odpocząć na tarasie, nie przejmując się nadmiernym nasłonecznieniem. Sporą wadą zadaszeń tarasowych jest wysoki koszt inwestycji.
Budowa zadaszenia na elewacji to spora ingerencja w wygląd i układ domu. Jego wygląd musi zostać dokładnie przemyślany, skonsultowany z architektem, który weźmie pod uwagę lokalizację, materiał, jakość, kolorystykę. Alternatywą dla zadaszeń tarasowych, nieingerującą w strukturę elewacji, są parasole, markizy ogrodowe.
Ciekawe rozwiązania w systemach rynnowych
Tradycyjne rynny nierozerwalnie są związane z elewacją. W ostatnich latach popularność zdobyło inne rozwiązanie, również ingerujące w konstrukcję domu – rynny schowane w elewacji (tzw. system bezokapowy). Jak to wygląda w praktyce? Budowniczy montują rynny tuż pod krawędzią dachu i zakrywają je maskownicą (dobraną kolorystycznie jak najlepiej do pokrycia dachowego). Rury spustowe natomiast układa się w warstwie ociepleniowej i zakrywa tynkiem.
System bezokapowy na elewacji wiąże się z wysoką estetyką. Ów sposób jest uniwersalny – pasuje do wykończeń tynkiem, płytkami elewacyjnymi czy cegłą. Prawidłowo zamontowane rury wyróżniają się szczelnością i trwałością. Spora wada to fakt, że decyzja o obecności rynien schowanych w elewacji musi zostać podjęta już na etapie projektu domu – nie da się wprowadzić ich później.
Firma FUDAL zajmuje się tworzeniem m.in. imitacji elewacji. To za jej pośrednictwem da się zamontować przeszklenia, zadaszenia, systemy bezokapowe.
Be the first to write a comment.