W diagnostyce okulistycznej obecnie stosowanych jest wiele różnego rodzaju urządzeń, które dają lekarzom informacje na temat dokładnego stanu zdrowia pacjentów i pomagają w diagnostyce konkretnych chorób oczu i wad wzroku. Jednymi z ciekawszych urządzeń diagnostycznych są służące do wykonywania badań przedniego odcinka gałki ocznej kamery Scheimpfluga. W jaki sposób działają takie urządzenia? Jakie są najczęstsze wskazania do ich zastosowania w diagnostyce i jak wygląda samo badanie?

Jakie są możliwości kamery Scheimpfluga?

Kamera Scheimpfluga daje okulistom możliwość wykonania kompleksowych badań przedniego odcinka gałki ocznej. Oznacza to, że z wykorzystaniem takich narzędzi można dokonać np. dokładne pomiary krzywizny i grubości rogówki, a także głębokości komory przedniej oka. Kamera Scheimpfluga pozwala też dokonać precyzyjną ocenę stopnia zmętnienia rogówki. Efektem przeprowadzonego badania jest otrzymanie dokładnego, trójwymiarowego obrazu przedniego odcinka oka.

Wskazania do badania z zastosowaniem kamery Scheimpfluga

Istnieje wiele wskazań do wykorzystania w diagnostyce okulistycznej kamer Scheimpfluga. Na ich temat opowiedział nam nasz rozmówca, specjalista i doradca klientów z firmy Poland Optical, która jest jednym z największych w Polsce dystrybutorów wysokiej klasy sprzętu optycznego i urządzeń  okulistycznych:

Badania z zastosowaniem kamery Scheimpfluga mają duże znaczenie przede wszystkim w trakcie planowania operacji zaćmy oraz przed komputerową korekcją wzroku. Zastosowana w tych urządzeniach technologia daje lekarzom możliwość uzyskania wielu informacji o strukturach oka od przedniej powierzchni rogówki do znajdującej się z tyłu torebki soczewki. W trakcie badania wykorzystywana jest metoda rotacyjnego obrazowania. Dzięki temu rezultatem badania jest precyzyjny pomiar środkowej części rogówki i jego korekcja względem ruchów oka.

Przebieg badania kamerą Scheimpfluga

Badanie z zastosowaniem kamery Scheimpfluga trwa bardzo krótko i nie wiąże się z odczuwaniem żadnego dyskomfortu przez pacjenta. Urządzenie dokonuje precyzyjnych pomiarów i wykonuje zdjęcia przedniego odcinka rogówki oka, które są widoczne na stworzonym później obrazie trójwymiarowym. Badanie z użyciem kamery Scheimpfluga jest wykonywane przede wszystkim w chirurgii refrakcyjnej rogówki, w trakcie przesiewowych badań pod kątem jaskry oraz przy planowaniu chirurgii zaćmy.