Wśród inwestorów zainteresowanych zakupem nowego kotła centralnego ogrzewania dużą popularnością cieszą się piece zasilane pelletem. W dobie ocieplającego się klimatu oraz pogarszającej się stale jakości powietrza spowodowanej emisją gazów cieplarnianych i powstawaniem smogu materiał ten sprawdza się szczególnie dobrze. Z czego wynika duże zainteresowanie kotłami na pellet? O tym w dalszej części naszego artykułu.

Czym jest pellet?

Pellet to jedno z paliw stałych wykorzystywanych do ogrzewania budynków. Podobnie jak ekogroszek występuje w formie granulatu. Nie jest jednak rodzajem węgla, a materiałem pozyskiwanym z biomasy, czyli pozostałości z produkcji rolnej oraz leśnej.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Kołton, producenta kotłów C.O., w tym kotłów na pellet: Wysokiej jakości pellet drzewny produkowany jest wyłącznie z wysuszonych trocin i odpadów z prac tartacznych i innych związanych z obróbką produktów drzewnych. Nie dodaje się do niego kory, piasku, substancji syntetycznych i resztek przemysłowych z wytwarzania przedmiotów drewnianych. Najlepszy pellet powstaje ze starannie wyselekcjonowanych, a następnie sprasowanych trocin z drzew iglastych. W drewnie tego rodzaju znajduje się więcej ligniny, co ma pozytywny wpływ na jakość opału. Dzięki temu końcowy produkt ma jednolity kolor oraz gładką fakturę.

Naturalny skład, przyjemny zapach, brak wydzielania szkodliwych substancji do atmosfery oraz śladowe ilości popiołu, który może zostać wykorzystany jako nawóz roślin uprawnych – cechy te sprawiają, że pellet zaliczany jest do materiałów ekologicznych oraz całkowicie odnawialnych. Spalany w piecu wytwarza dwutlenek węgla w ilości takiej, jaka pochłaniana jest przez drzewo w okresie wzrostu. Oznacza to pełną neutralność dla środowiska.

Dlaczego warto inwestować w kotły na pellet?

Kotły na pellet to urządzenia z zautomatyzowanym podajnikiem. Dzięki temu są praktycznie bezobsługowe, co maksymalnie upraszcza ich użytkowanie. Pozwala również oszczędzić czas potrzeby na ręczne uzupełnianie paliwa. Należy przy tym pamiętać, że wydajność urządzenia w dużej mierze zależna jest od jakości materiału opałowego. Kupując opał niskiej klasy, narażasz się na problemy z prawidłowym funkcjonowaniem pieca, jego zatkaniem lub uszkodzeniem.

Na popularność pieców tego rodzaju wpływa też fakt, że na ich zakup można otrzymać dofinansowanie z rządowych programów, m.in. Czyste Powietrze. Jest to forma pomocy dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, zainteresowanych wymianą nieefektywnego kotła starszej generacji. Dotacja na kupno nowego pieca może obejmować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Sprawę ułatwiają także sami producenci, którzy uwzględniają programy dofinansowujące w prezentowanych przez siebie urządzeniach.