Na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie, a jednak pełnią różne funkcje i nie można stosować ich wymiennie. Doniczki i osłonki, bo o nich mowa, często są ze sobą mylone przez początkujących hodowców roślin. Jeśli ty także nie jesteś pewien, na czym polega różnica i do czego przeznaczone są oba te pojemniki, przeczytaj ten artykuł, a znajdziesz odpowiedź!

Mały otwór, wielka różnica

By odróżnić doniczkę od osłonki, wystarczy obrócić oba produkty do góry nogami i rzucić okiem na dno. Znajduje się w nim przynajmniej jeden otwór? Możesz być pewny, że masz do czynienia z doniczką. Dno jest lite? Trzymasz w ręku osłonkę. Uwaga! Od powyższej reguły istnieje wyjątek, a mianowicie donice, w których otwory należy wywiercić samodzielnie (zwykle miejsca wykonania dziurek są zaznaczone na dnie) lub nowoczesne doniczki z wkładem wewnętrznym. Pełnią one zarazem rolę doniczki i osłonki, ale o tym za chwilę. Charakterystyczną cechą wielu doniczek jest obecność podstawki – to właśnie do niej spływa nadmiar wody przez wspomniane już otwory. Niektóre doniczki, na przykład ustawiane w ogrodzie, mogą jednak spokojnie obejść się bez tego elementu.

Do czego służą doniczki, a do czego osłonki?

Skoro wiesz już, czym różnią się doniczki od osłonek, warto pokrótce wspomnieć o funkcji obu tych naczyń stworzonych do eksponowania roślin w domu, na balkonie czy w ogrodzie. Zasadniczo to doniczki służą do uprawy roślin, pełnią zatem rolę użytkową. Wsypujemy do nich ziemię lub inny substrat, a następnie sadzimy wybraną roślinkę. Dzięki otworom w dnie nadmiar wody po podlewaniu może swobodnie odpłynąć, dzięki czemu korzenie nie gniją, a kwiat ma odpowiedni poziom wilgoci i wentylację, co zapewnia mu dobre warunki do wzrostu.

Osłonki to element typowo dekoracyjny, mający zagwarantować atrakcyjną oprawę danej rośliny. Do osłonki wkłada się doniczkę, która sama w sobie nie jest szczególnie atrakcyjna. Trzeba podkreślić, że sadzenie roślin bezpośrednio do osłonki może się dla nich skończyć tragicznie – w ten sposób narażasz je na przelanie, gnicie i szybkie obumarcie.

Jak zatem dobrać osłonkę do doniczki? Podpowiada pracownik sklepu z doniczkami Kwiecisty Sklep:
Osłonka powinna mieć o około 2 centymetry większą średnicę niż umieszczona w niej doniczka i być od niej nieco wyższa. Na jej dno można położyć warstwę keramzytu, który będzie pochłaniał nadmiar wody wypływający z doniczki lub po prostu kontrolować poziom wody w osłonce, co jakiś czas ją wylewając.

Na koniec warto podkreślić, że wiele doniczek pełni zarówno funkcję użytkową, jak i ozdobną – same w sobie są tak estetyczne, iż nie potrzebują już żadnych osłonek. Wybór należy zatem do ciebie!