Tworzywa sztuczne takie jak plastik towarzyszą w dzisiejszym świecie życiu prawie każdego człowieka. Na szczęście coraz bardziej zwiększa się świadomość o szkodliwości tego materiału względem środowiska, przez co ludzie starają się go ograniczać, wprowadzają segregację czy używają różnego rodzaju materiałów zastępczych. Niestety, plastik mimo wszystko trafia do środowiska naturalnego. Jedną z form jaką się do niego przedostaje jest mikroplastik. Czym on jednak jest i jaki może mieć wpływ na środowisko?

Czym jest mikroplastik?

Mikroplastikiem nazywane są cząsteczki różnego rodzaju tworzyw sztucznych, które są mniejsze niż 5 mm. Cząsteczki mniejsze niż 5mm nazywane są natomiast nanoplasikiem. Mikroplastik powstały z mieszaniny różnorodnych materiałów sztucznych twór może przyjmować formę niewielkich ziarenek granulatu, śrutu, płatków oraz włókien. Powstaje on między innymi z polipropylenu, polietylenu i polistyrenu. Przez to, że nadal nie powstała jednoznaczna definicja mikroplastiku często jest on ukryty w różnego rodzaju produktach takich jak np. kosmetyki. Dlatego też wyróżniamy dwa źródła mikroplastiku, który trafia do środowiska: mikroplastik pierwotny, czyli ten celowo tworzony na potrzeby przemysłu oraz mikroplastik wtórny powstający w procesie rozkładu tworzyw sztucznych.

Skąd się bierze mikroplastik w naturze?

Mikroplastik, który trafia do natury pochodzi najczęściej bezpośrednio od jego konsumentów. Towarzyszy on życiu każdego człowieka w:

  • ubraniach i tekstyliach
  • ścieranych w czasie jazdy opon
  • pył miejski
  • kosmetykach
  • porzuconych, rozkładających się sieciach rybackich
  • reklamówkach, butelkach, opakowaniach

Trafia on następnie do środowiska naturalnego, głównie do wody, skąd później trafia do naszych czajników i butelek z wodą mineralną. Mikroplastik trafia również do organizmów różnych zwierząt, najczęściej ryb, które kolejno trafiają na nasze stoły.

Czy mikroplastik jest szkodliwy?

O tym, że jest on szkodliwy dla środowiska naturalnego mówi się dość powszechnie. Czy wiesz, czym jest mikroplastik i jak może wpływać na środowisko? Czy jest on również w jakimś stopniu niebezpieczny dla ludzi? Mikroplastik spożywamy zarówno z wodą jak i podczas jedzenia np. ryb, dlatego powinniśmy powszechnie zainteresować się tą kwestią. W przeprowadzonych przez naukowców wstępnych analizach, powzięto wnioski, że niektóre rodzaje mikroplastiku mogą powodować zaburzenia gospodarki hormonalnej, problemy z płodnością, a nawet powodować różnego typu nowotwory. Nie ma na to jednak jeszcze jednoznacznych dowodów. Lepiej znamy natomiast jego wpływ na organizmy między innymi wodne. Jak zostało zbadane mikroplastik odkłada się w układach pokarmowych takich stworzeń i powoduje problemy z trawieniem pokarmów, czym doprowadza do śmierci danego zwierzęcia. Dodatkowo zaburzał on pracę hormonów u przebadanych organizmów, przez co zaburzał ich rozwój.

Jak unikać mikroplastiku?

Jak już wszyscy zdążyliśmy zauważyć mikroplastik może być wszędzie: w jedzeniu, ziemi, powietrzu, wodzie czy naszych ubraniach. Chcąc dbać o środowisko a przez to o siebie samych musimy jak najbardziej ograniczyć używanie plastiku. Jak tego dokonać?

  • Nie kupuj wody butelkowanej – pij kranówkę. Możesz w tym celu zaopatrzyć się w wielorazową butelkę z filtrem lub pić czystą kranówkę.
  • Wybieraj ubrania z naturalnych tkanin
  • Sprawdzaj swoje kosmetyki lub postaw na naturalne ich odpowiedniki
  • Wybieraj ekotransport i transport zbiorowy

Używanie i produkcja tworzyw sztucznych na świecie nie zniknie, jednak każdy krok jaki zostanie podjęty w celu zmniejszenia przedostawania się mikroplastiku do środowiska będzie zmianą na lepsze.