Zawiasy są drobnym, ale ważnym elementem każdych drzwi – dotyczy to także drzwi aluminiowych. Powinny być starannie dobrane do typu skrzydła i przystosowane do większych obciążeń oraz trwałe w eksploatacji. Takie zawiasy zapewniają odpowiednią nośność, redukują dźwięki skrzypienia i zapobiegają opadaniu drzwi. Na co zwrócić uwagę, wybierając zawiasy do drzwi aluminiowych?

Jakie są podstawowe funkcje zawiasów do drzwi?

Zawiasy drzwiowe to podstawowe okucie, bez którego trudno wyobrazić sobie wykończenie domów i mieszkań. Dla sprawnego otwierania, zamykania i podtrzymywania drzwi, zapobiegającego ich ocieraniu się o podłoże, ważne są precyzja wykonania zawiasów oraz właściwości materiału, z którego są produkowane. Zawiasy muszą też być estetyczne i trudne do zdemontowania, aby uniemożliwić wyłamanie drzwi. Powyższe zasady dotyczą również zawiasów do drzwi aluminiowych, które powinny być specjalnie do nich zaprojektowane – będą wówczas miały wymaganą wytrzymałość na obciążenia, wynikające z ciężaru i ruchu skrzydeł. W przypadku cięższych drzwi zewnętrznych z aluminium, fachowcy często rekomendują zainstalowanie zawiasów 3. skrzydełkowych, co powinno zapobiec ich przedwczesnej deformacji i rozregulowaniu.

Czy zawiasy do drzwi aluminiowych wymagają regulacji?

Drzwi aluminiowe zewnętrzne uznawane są za jedne z najsolidniejszych oraz najbardziej wytrzymałych – gwarantują dobre zabezpieczenie przed włamaniem. Cieszą się rosnącą popularnością również dlatego, że aluminium to materiał, który nie wymaga konserwacji i zapewnia wysoką dźwiękoszczelność, a także izolacyjność cieplną.

Mimo, że drzwi aluminiowe nie potrzebują specjalnej pielęgnacji, to w ich przypadku użycie dedykowanych zawiasów oraz okresowa regulacja mogą zapobiec opadaniu skrzydła i utracie docisku do ościeżnicy. Dlatego poszukując zawiasów wysokiej jakości, przeznaczonych do drzwi aluminiowych, warto zainteresować się ofertą dystrybutorów, takich jak np. firma Akces z Katowic, którzy oferują całe spektrum okuć renomowanych producentów. Oczywiście w przypadku drzwi aluminiowych, jak i wszystkich innych, przede wszystkim ważny jest fachowy montaż, niemniej zawsze należy regularnie kontrolować stan zainstalowanych zawiasów, aby zapewnić sobie ich długą i bezproblemową eksploatację.