Łąki przeważnie pokryte są trawą, w której można zauważyć inne rośliny, niektóre kwitnące. Zadbana łąka składa się w większości z traw, czasami o różnej wysokości, ale bez domieszek chwastów i różnych bylin. Teren można łatwo przekształcić w taką właśnie łąkę, kupując i stosując specjalistyczne mieszanki nasion trawy.

Trawy łąkowe – jakie wybrać?

Najlepszym wyborem będzie gotowa mieszanka traw łąkowych, w której mogą znaleźć się np. nasiona różnych kostrzew, kupkówki pospolitej, wiechliny czy tymotki łąkowej. Skład mieszanki różni się nieco pod względem ich przeznaczenia, dużo bowiem zależy od gleby na łące. Należy dobrać trawy tak, by ładnie rosły przy określonej wilgotności, kwasowości i przepuszczalności gleby.

Mieszanki łąkowe są tak tworzone, by uczynić wysiew trawy na łące jak najbardziej prostą czynnością – w większości trawy te nie są zbyt wymagające i będą dobrze wzrastały na różnych typach gleby. Trzeba jednak uważać na wysiew traw w szczególnych warunkach np. przy bardzo wysokiej wilgotności, na terenie bagnistym itd.

Mieszanka traw łąkowych – wybór i wysiew

Większość gotowych mieszanek traw łąkowych uwzględnia typową strukturę tych terenów. Wyróżnia się w niej trawy wysokie jak i te raczej niskopienne, które mają dużo liści i tworzą gęstą warstwę tzw. darni. Dostępne w sprzedaży specjalistyczne mieszanki traw gwarantują dużą wygodę użytkownikowi i zadowalające efekty po wysiewie.

Trawę z dowolnej mieszanki można wysiać w najbardziej typowej porze – wiosną, ale niekiedy zaleca się też późniejszy wysiew na początku jesieni. Trzeba pamiętać, że trawy łąkowe jak każde inne mają pewne wymogi. Nie będą dobrze wzrastały bez odpowiedniej ilości wody, dlatego też należy unikać wysiewu podczas okresu suszy.

Trawy łąkowe – na jakie się zdecydować?

Łąki przeważnie mają charakter użytkowy, więc często trawy łąkowe dobiera się właśnie pod tym kątem. Mogą służyć jako teren pastwiska, teren dla pszczół czy też miejsce, w którym za jakiś czas powstaną pola uprawne. Niekiedy też zasiew obszaru pod łąkę stosuje się w sytuacji, gdy teren jest nieużytkiem i chce się zapobiec jego dalszemu zachwaszczaniu.

Podsumowując, obecnie można kupić gotowe mieszanki traw łąkowych, które pozwalają w krótkim czasie stworzyć łąkę służącą np. pod wypas zwierząt. Trawy te warto dobrać w sposób przemyślany, bo dzięki temu uzyska się najlepsze rezultaty.