Każdy hodowca posiadający farmę drobiu musi zadbać o to, aby regularnie przechodziły one badania, pozwalające wykryć obecność bakterii i wirusów. Dlaczego jest to ważne i czym grozi wykrycie jakichkolwiek bakterii?

Dlaczego badania bakteriologiczne są ważne?

Drób to jedno z najczęściej wybieranych mięs. Mięso z kurczaka lub indyka należy do najdelikatniejszych. Oprócz tego jest bardzo bogate w pełnowartościowe białko oraz składniki odżywcze, które powinny być ważnym składnikiem zbilansowanego posiłku. Spożywanie tego rodzaju mięsa jest zawsze polecane przez wszystkich dietetyków. Aby mieć pewność, że spożywane mięso jest dobrej jakości, należy dbać o to, żeby pochodziło z bezpiecznych upraw. Właściciele farmy powinni posiadać odpowiednie certyfikaty świadczące o tym, że badania bakteriologiczne drób w ich hodowli przechodzi regularnie. Kontrolowanie zdrowia kurczaków, indyków czy kaczek jest niezwykle ważne, ponieważ bakterie szybko się rozmnażają i przenoszą na inne ptaki, przez co bardzo łatwo zarazić może się cała farma. Dodatkowo spożycie mięsa, które będzie zarażone bakterią może wywoływać poważne zatrucie, mogące stanowić zagrożenie życia.

Obowiązek badań ciąży również na innych hodowcach

Regularne badania muszą być wykonywane u wszystkich zwierząt hodowlanych, również u bydła. W tym przypadku jest to nawet ważniejsze, ponieważ gdy dojdzie do zarażenia całego stada, straty mogą być o wiele większe. Bakterie mogą wywoływać u zwierząt wiele dolegliwości, które niezauważone w porę, mogą prowadzić do rozwoju poważnych chorób. Odpowiednia diagnostyka chorób bydła pozwala szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości i na nie zareagować. U zwierząt choroby mogą rozwijać się nie tylko na tle zakażenia bakteryjnego. Czasami wpływ mają na to również uwarunkowania genetyczne lub warunki, w jakich przebywają. Na szczęście dzisiaj zaawansowana technika umożliwia nie tylko szybką diagnozę choroby, lecz również zmniejszenie jej objawów oraz wyleczenie.