Utylizacja opon to ważny proces w kontekście ochrony środowiska. Guma i druty pozyskane z recyklingu mogą znaleźć swoje zastosowanie w wielu branżach. Jak dokładnie wygląda proces utylizacji opony i dlaczego jest on ważny dla środowiska? Odpowiadamy.

Jak wygląda proces utylizacji opony?

Opony po zgromadzeniu w kontenerze trafiają na składowisko. Kolejnym krokiem jest posegregowanie ich pod względem rodzaju pojazdów. Według tego kryterium są one dzielone na opony osobowe, ciężarowe oraz wielkogabarytowe. Następnie są one poddawane procesowi strzępienia oraz rozdzielania ze względu na stopień ich zabrudzenia. Czyste strzępki wykorzystywane są przy produkcji granulatu, a brudne jako paliwo alternatywne.

Przy tworzeniu granulatu bardzo ważne jest także oddzielenie drutu od gumy. Dzięki temu procesowi możliwe jest również późniejsze wykorzystanie drutu. Może być on np. sprzedawany jako surowiec. Pochodzący z recyklingu opon granulat można potem używać do produkcji m.in. dywaników lub wycieraczek gumowych. Jeżeli jesteś osobą zamieszkującą województwo świętokrzyskie, koniecznie sprawdź link utylizacja opon w Świętokrzyskim.

Recykling opon – dlaczego jest ważny dla środowiska?

Recykling stanowi bardzo ważną część walki o środowisko. Wpływa on na zmniejszenie ilości odpadów, a także pozwala na ponowne wykorzystanie surowców. Podobnie jest w przypadku opon, które stanowią cenne źródło materiałów nadających się do przetworzenia. Warto zdawać sobie sprawę, że z utylizacji opon nie uzyskuje się jedynie gumy. Są to również druty, które można potem wykorzystać na wiele różnych sposobów.

Powtórne wykorzystanie odpadów przyczynia się do zmniejszenia ilości śmieci, a także ograniczenia szkodliwej dla środowiska produkcji. Materiały pozyskane z opon można wykorzystać w wielu obszarach, dlatego też warto zastanowić się nad utylizacją zużytych egzemplarzy. Jest to szczególnie ważne w przypadku opon, które są oparte na tworzywach sztucznych. Aby dowiedzieć się więcej na temat utylizacji opon, kliknij we frazę recykling opon w Świętokrzyskim.