Stolarka okienna w kolorze antracytu, czyli bardzo ciemnej szarości zwanej też złamaną czernią, to prawdziwy hit ostatnich lat. Antracytowe okna są niezwykle atrakcyjną alternatywą dla popularnych białych lub drewnopodobnych profili, które do niedawna królowały w polskich domach i budynkach komercyjnych. Co stoi za fenomenem antracytu w nowoczesnym budownictwie i gdzie okna w tym kolorze pasują najlepiej? Przekonajmy się.
Antracyt, czyli król stolarki okiennej
Antracyt to odmiana węgla kamiennego, a zarazem nazwa jego koloru, czyli najciemniejszego odcienia szarości. We wzornikach figuruje pod numerem RAL 7016 i właśnie na takie wybarwienie ram okiennych decyduje się obecnie wielu inwestorów. Dlaczego antracyt stał się niekwestionowanym królem stolarki okiennej? Ponieważ ma wiele zalet:
- doskonale pasuje do nowoczesnych fasad i wnętrz budynków;
- jest elegancki i stylowy;
- nie przytłacza tak bardzo jak czerń;
- stanowi atrakcyjną oprawę dla dużych przeszkleń;
- przyciąga uwagę, ale nie jest krzykliwy;
- stanowi dekorację wnętrza;
- okna w tym kolorze łatwo utrzymać w czystości.
Można zaryzykować stwierdzenie, że za fenomenem antracytowych okien, a także drzwi tarasowych czy bram garażowych stoi uniwersalność tego odcienia, który pasuje do większości kolorów i stylów. Wybierając ciemnoszarą stolarkę, trudno zatem popełnić błąd – zarówno jeśli chodzi o zewnętrzny wygląd budynku, jak i aranżację wnętrz.
Do jakich budynków pasują okna antracytowe?
Okna antracytowe są chętnie wybierane zarówno przez prywatnych inwestorów stawiających domy jednorodzinne, jak i deweloperów do budynków wielorodzinnych i apartamentowców. Coraz częściej można je także spotkać w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej – zauważa nasz rozmówca z firmy AMB Babst, producenta okien PCV w Poznaniu.
Stolarka okienna w kolorze antracytu doskonale komponuje się z nowoczesnymi, minimalistycznymi fasadami – często łączy się ją z bielą, beżem i innymi odcieniami szarości. Antracytowe okna atrakcyjnie wyglądają również w zestawieniu z czerwoną cegłą, elementami z betonu lub drewnianymi elewacjami. Świetnie uzupełnią budynki przemysłowe i lofty.
Jeśli chodzi o wnętrza, profile okienne w kolorze antracytu dobrze wyglądają w pomieszczeniach w stylu industrialnym, nowoczesnym i minimalistycznym. Ich surową elegancję można przełamać za pomocą drewnianych dodatków i kolorowych mebli albo podkreślić elementami z betonu architektonicznego czy kamienia. Trzeba jednak uważać, by całość nie była zbyt ponura.
Be the first to write a comment.