Kable koncentryczne, zwane potocznie koncentrykami, należą do najczęściej spotykanych rodzajów kabli elektrycznych. Są powszechnie wykorzystywane w instalacjach antenowych, telewizji kablowej i przemysłowej czy połączeniach Audio-Video. Aby kabel koncentryczny spełniał swoje zadanie, powinien zostać odpowiednio dobrany. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Tłumienność falowa

Przy wyborze kabla koncentrycznego należy wziąć pod uwagę jego tłumienność falową. Określa ona stosunek mocy sygnału na początku drogi przesyłowej do mocy sygnału w pewnej odległości. Wyrażana jest w decybelach na 100 metrów [dB/100 m]. Zależy od wieku i wilgotności kabla, materiału, z którego została wykonana jego żyła środkowa, oraz częstotliwości transmitowanego sygnału. Ze względu na to, że każdy sygnał traci na jakości i jest tłumiony przez przesyłające je medium, w celu zachowania odpowiedniej jakości sygnału aż do urządzenia odbiorczego najlepiej zastosować kabel koncentryczny o niskiej tłumienności.

Impedancja falowa

Kolejnym ważnym parametrem kabla koncentrycznego jest impedancja falowa. To rodzaj oporu elektrycznego, który określa stosunek przemiennego napięcia na wejściu do prądu w nim płynącego. Wyrażany jest w omach [?]. Impedancja falowa kabla zależy od jego geometrii, struktury oraz materiału, z którego został wykonany. Zwykle wynosi 50 lub 75 ?. Kable o impedancji falowej 50 ? stosowane są w technice radiokomunikacyjnej oraz przesyle danych drogą radiową. Dawniej były używane także do budowy sieci komputerowych, ale zostały wyparte przez skrętkę. Kable o impedancji falowej 75 ?, dostępne między innymi w ofercie firmy S-Cabling, wykorzystuje się przede wszystkim w technice telewizyjnej oraz telewizji przemysłowej.

Inne ważne parametry kabli koncentrycznych

Przy wyborze kabla koncentrycznego należy zwrócić uwagę także na inne parametry. Jednym z nich jest skuteczność ekranowania, wyrażana w decybelach [dB]. Opisuje ona stosunek wartości pola elektrycznego lub magnetycznego bez ekranu do wartości pola na zewnątrz kabla z zastosowanym ekranowaniem. Wysoka wartość skuteczności ekranowania zapewnia możliwość umieszczenia obok siebie kilku kabli koncentrycznych bez obaw o pojawienie się zakłóceń sygnału. Poza tym warto wziąć pod uwagę gęstość oplotu oraz izolację zewnętrzną, zwłaszcza jeśli kabel ma być stosowany na zewnątrz.