Charakterystyczne, przykuwające uwagę bryły wolnostojących pieców żeliwnych dość mocno kojarzą się ze stylem rustykalnym. Ich oryginalny wygląd sprawia, że mogą być wyrazistym elementem wystroju pomieszczeń urządzonych w ten sposób. Jednak oprócz niewątpliwych walorów estetycznych piece te mają też całkiem konkretne zalety związane z ich funkcjonowaniem. Przekonaj się, jakie korzyści niesie ogrzewanie domu solidnym i niezawodnym piecem żeliwnym!

Piece żeliwne – wielozadaniowa alternatywa dla kominka

Wbrew pozorom piece typu koza to urządzenia wszechstronne. Spotykane w domach piece żeliwne najczęściej służą do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody. Są lżejsze od tradycyjnych kominków, więc nie musisz martwić się koniecznością wzmocnienia stropu. Z uwagi na to, że nie stosuje się obudowy, zajmują mniej miejsca, a więc nadają się do niewielkich salonów i kuchni. Wprowadzają do wnętrza przytulny, romantyczny nastrój.

Jeśli chcesz kupić piec żeliwny, przejrzyj oferty profesjonalnych dystrybutorów urządzeń do ogrzewania domu. Takich specjalistów znajdziesz w sklepie Tanie Kominy z Wałcza. W razie potrzeby możesz liczyć tam na fachową pomoc i poradę.

Właściwości żeliwa – wytrzymałość, wydajność i łatwa obsługa pieców typu koza

Żeliwo to niezwykle wytrzymały materiał. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że piece typu koza wykonane z tego surowca są wyjątkowo trwałe i odporne. Ten niezwykły materiał nie niszczy się pod wpływem rdzy i nie ulega degradacji w kontakcie z wydzielającymi się podczas palenia substancjami. Nie szkodzi mu też wysoka temperatura.

Wykorzystanie tego szczególnego materiału pozwala także skorzystać z innych zalet żeliwa. Tradycyjnie używane do produkcji naczyń kuchennych, żeliwo doskonale trzyma ciepło, więc ogrzewanie przy pomocy kozy jest bardzo wydajne. Obsługa pieca żeliwnego nie jest skomplikowana. Nie wymaga żadnych dodatkowych akcesoriów, ani zaawansowanej wiedzy technicznej.

Aspekt ekonomiczny używania pieców żeliwnych

Zakup najprostszego pieca typu koza to wydatek rzędu kilkuset złotych. Oczywiście można też znaleźć oferty na kozy za kilka tysięcy zł. Jednak zarówno koszt zakupu urządzenia, jak i eksploatacji to wydatki umiarkowane. Piece żeliwne mogą być opalane drewnem i pelletem. Te dwa rodzaje surowców to niedrogie i ekologiczne źródła energii.

Oprócz praktycznych zalet związanych z posiadaniem pieca żeliwnego warto też zwrócić uwagę na stronę estetyczną. Takie piece to uroczy i wyrazisty element wystroju pomieszczenia. Podkreślają domowe ciepło i daj przyjemność spoglądania na ogień w zimowe dni.