Dobrze zaprojektowana i prawidłowo działająca oczyszczalnia ścieków nie powinna emitować nieprzyjemnych zapachów. Jeżeli takowe pojawiają się w jej pobliżu, to jest to znak, że nie wszystko działa tak, jak powinno. Jeżeli w okolicy oczyszczalni pojawi się przykra woń, to najrozsądniej jest sprawdzić, czy jest prawidłowo zamontowana. Najpierw jednak warto dowiedzieć się, jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy.

Jaki może być powód przykrego zapachu wydostającego się z przydomowej oczyszczalni?

Nowoczesne oczyszczalnie ścieków to urządzenia tak zaprojektowane, by dostarczyć ich użytkownikom najwyższy komfort. W żadnym wypadku nie powinien unosić się z nich żaden fetor. Kluczowymi dla takiego stanu są: odpowiedni wybór urządzenia, prawidłowy sposób montażu i właściwe użytkowanie. Jeżeli występuje nieprzyjemny zapach, to oznaka, że jeden z tych czynników po prostu zawiódł.

Aby być pewnym co do odpowiedniego wyboru i jakości przydomowej oczyszczalni ścieków, należy zlecić jej zaprojektowanie i montaż dobrym firmom, takim jak EKO-BIO. Oprócz odpowiedniego doradztwa otrzymać tam można również dokładną instrukcję dotyczącą eksploatacji takiego urządzenia. W przypadku ścisłego stosowania się do niej praktycznie nie powinno być problemów podczas działania oczyszczalni.

Czy opary ze ścieków są groźne dla zdrowia?

Opary, które powstają w typowym szambie, są zdecydowanie niezdrowe. Zasada ta również odnosi się do opróżnionych szamb, ponieważ na ich dnie zawsze pozostaje szlam, który wydziela szkodliwe gazy. Mowa tu przede wszystkim o amoniaku, który podrażnia błony śluzowe, oraz o siarkowodorze.

W przypadku oczyszczalni taki problem nie powinien istnieć, chyba że w krótkim czasie nagromadzi się bardzo duża ilość ścieków i obecne tam bakterie nie zdążą ich zneutralizować.

Jak zneutralizować nieprzyjemne wonie z oczyszczalni przydomowej?

Jeżeli przydomowa oczyszczalnia ścieków emituje nieprzyjemny zapach, to w pierwszym rzędzie trzeba sprawdzić poprawność jej montażu. Jeżeli wszystko jest w porządku, warto ustalić ilość i częstotliwość dostarczania preparatów zawierających żywe kultury bakterii. Ich rola to usprawnienie rozkładu zanieczyszczeń.

Na zneutralizowanie nieprzyjemnych zapachów wpływa także jakość ścieków. Chodzi o stosowanie takich detergentów, które są w dużej mierze przyjazne dla środowiska. Dodatkowo trzeba ich używać w sposób zalecany przez ich producentów i w rozsądnych ilościach. Warto też uważać na inne substancje, które wlewane są do kanalizacji.