Na rynku producentów i wykonawców wind osobowych pojawia się coraz więcej propozycji budowy windy w istniejących blokach, a nawet domach jednorodzinnych. Taka inwestycja obarczona jest pewnymi wymaganiami administracyjnymi i technicznymi. Należy zdobyć zgody lokatorów i zarządcy w przypadku budynku wielorodzinnego. Każdy z obiektów musi również spełniać normy budowlane pozwalające na montaż windy. Jak przebiega cała procedura?

Montaż windy w budynku wielorodzinnym w kilku krokach

Może się zdarzyć, że budynek wielorodzinny nie ma zainstalowanej windy mimo posiadania kilku kondygnacji. W takich sytuacjach firma AS-LIFT z Gdańska radzi wykonanie następujących kroków:

  • zebranie zgód od lokatorów budynku;
  • uzyskanie zgody zarządcy nieruchomości oraz właściciela gruntu;
  • wnioskowanie o warunki zabudowy i zagospodarowania terenu;
  • uzyskanie projektu dobudowy windy;
  • złożenie wniosku o budowę do Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta na prawach powiatu.

Cała procedura administracyjna musi zostać wykonana, zanim dojdzie do rozpoczęcia jakichkolwiek prac budowlanych. W przeciwnym wypadku urzędnicy mogą orzec o samowoli budowlanej.

Instalacja windy w budynku jednorodzinnym – zasady

Właściciele domów jednorodzinnych również decydują się na montaż urządzeń dźwigowych. Winda do domku jednorodzinnego w Gdańsku może zostać zainstalowana np. przez specjalistów z AS-LIFT. Kluczowe w kontekście wyboru urządzenia jest określenie miejsca jego montażu – zewnętrzne lub wewnętrzne. Winda zewnętrzna nie wymaga takich zmian konstrukcyjnych i jest łatwiejsza w instalacji, jednak nie dla każdego może okazać się przydatna. Z kolei winda wewnętrzna jest bardzo praktyczna, ale często ponosi za sobą konieczność wycinania otworu w stropie między kondygnacjami. Musi też być zachowana odpowiednia wysokość pomieszczeń, aby zmieścił się w nich szyb windowy.

Warunki techniczne budynku można uzgodnić z projektantem. Konieczne jest uwzględnienie nośności stropu, obecności przeszkód i ewentualna likwidacja barier w postaci instalacji wodnej, kanalizacyjnej czy elektrycznej. W przeciwnym wypadku może się okazać, że winda wewnętrzna do domu nie będzie możliwa do zainstalowania.

Pamiętaj, by wybrać profesjonalną firmę do montażu windy w budynku, która zapewni później jej odpowiedni serwis.