Trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek pomieszczenie użytkowe bez sprawnie działającej wentylacji, czyli usuwania zanieczyszczonego powietrza z pomieszczeń i doprowadzanie świeżego. O ile to drugie dopływa przez nieszczelności w oknach czy drzwiach, tak usunięcie odbywa się przez specjalne systemy wentylacyjne. Do wyboru jest wentylacja mechaniczna i grawitacyjna. Czym one się różnią?
Co to jest wentylacja grawitacyjna?
Wentylacja grawitacyjna to nic innego jak wentylacja naturalna, nazywana też tradycyjną. Wymiana powietrza następuje w sposób niekontrolowany, na podstawie różnicy parametrów powietrza z zewnątrz i wewnątrz. Jakie są najważniejsze cechy tej wentylacji?
- Zasada działania: ruch powietrza odbywa się w wyniku różnicy temperatur, powietrza i ciśnienia. Zimne i gęste powietrze dopływa do wnętrza przez nawiewniki i inne nieszczelności, wypierając tym rzadsza i cieplejsze, które ucieka w stronę kratek wentylacyjnych.
- Kontrolowanie wymiany: wymiana powietrza uzależniona jest między innymi od warunków atmosferycznych. Nie można tego przewidzieć, co często naraża na straty ciepła.
- Budowa: prosta budowa obejmująca nawiewniki powietrza w tzw. pomieszczeniach czystych (sypialnia, salon) oraz wywiewniki w pomieszczeniach brudnych narażonych na działanie wilgoci (łazienka, kuchnia, garderoba).
- Koszt: wykonanie wentylacji grawitacyjnej jest stosunkowo tanie, a komin z kilkoma kanałami to koszt 2-3 tysięcy złotych. Niestety koszty rosną w wyniku strat ciepła.
Wentylacja wspomagana mechanicznie
Wentylacja mechaniczna to alternatywa do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Jak mówią nasi eksperci montujący wentylację w Katowicach, poprawia ona komfort przebywania w pomieszczeniach. Pozwala ona kontrolować dopływające powietrze, co jest ogromną zaletą. Czym charakteryzuje się w porównaniu do mechanicznej? Jak podpowiada WASO KLIM montujący wentylację w Katowicach:
- Zasada działania: ruch powietrza kontrolują wentylatory w zależności od rodzaju: wywiewna ma wentylator wyciągowy i nawiewniki jak grawitacyjna, a nawiewno-wywiewna wszystko kontroluje mechanicznie.
- Kontrolowanie wymiany: pozwala na pełną kontrolę intensywności wietrzenia.
- Budowa: bardziej skomplikowana i najlepiej, jeśli jest przewidziana w momencie budowania domu. Wymaga rozprowadzenia rur o dużej średnicy.
- Koszt: wyższy niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej, wynoszący nawet 15-20 tysięcy, jednak nie następuje tu bezpodstawna strata ciepła i w dłuższej perspektywie koszty się zwracają.
Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?
Odpowiedzmy sobie na najważniejsze pytanie. Którą wentylację wybrać? Jak mówi specjalista z WASO KLIM – wentylacja w Chorzowie:
Obecnie konstruowane budynki są bardzo szczelne, dlatego wentylacja grawitacyjna ma utrudnione zadanie. Nie zawsze się sprawdza, chociaż prawo wyraźnie mówi, że musi być w pomieszczeniach, gdzie występują urządzenia gazowe, na przykład kotły czy kuchenki. Wentylacja grawitacyjna to natomiast wyższy komfort i możliwość pełnej kontroli procesu. Nie zawsze można ją jednak zamontować w już istniejących budynkach.
Zarówno wentylacja mechaniczna, jak i grawitacyjna, mają swoje wady i zalety. W wielu pomieszczeniach możliwe jest zamontowanie tylko tej drugiej. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, najlepiej przedyskutować tę sprawę ze specjalistami.
Be the first to write a comment.