Oszczędzanie dla wielu osób jest bardzo trudne. Okazuje się, że większość osób wydaje pieniądze na bieżące wydatki, przez co żyje od miesiąca do miesiąca. Nie jest to przyjemne, a co więcej sprawia, że bardzo często trzeba rezygnować z przyjemności, takich jak wakacje, czy nowy samochód. Jeśli jednak zamierzasz zacząć oszczędzać zrób to dobrze i zadbaj o to, by nie pojawił się u Ciebie brak motywacji. Jak wytrwać w tym postanowieniu? Jak się motywować do oszczędzania?

Wyznacz sobie konkretną datę początku i końca oszczędzania

Jeśli chcesz zacząć oszczędzać i masz zamiar wytrwać w tym postanowieniu to koniecznie zadbaj o to, by Twój cel miał konkretną datę rozpoczęcia i końca. Dzięki temu będziesz widzieć ile już przeszła, a także ile Ci zostało do osiągnięcia celu. Rok lub dwa to zazwyczaj najlepszy czas na oszczędzanie na konkretny cel. Po tym czasie można stracić motywację, a odkładanie pieniędzy staje się coraz trudniejsze. Na początek więc określ sobie mniejszy cel, na który zbierasz, a po latach staniesz się ekspertem w oszczędzaniu i dzięki temu będziesz w stanie odłożyć większą kwotę.

Określ cel, na który oszczędzasz i nie spuszczaj go z oczu

Warto mieć również konkretny cel, na który oszczędzasz. Jeśli nie masz żadnego celu przyjdą takie momenty, w których poczujesz, że odkładanie pieniędzy nie ma najmniejszego sensu i lepiej wydać je na przyjemności bieżące, niż odmawiać sobie dobroci tylko po to, by mieć więcej na koncie. Określ swój cel. To mogą być wakacje, samochód, remont domu lub markowa biżuteria. To może być wszystko, co chcesz. Jeśli masz już określony cel miej go zawsze w pamięci. Na koncie oszczędnościowym możesz napisać, na co konkretnie zbierasz, dzięki czemu przy odkładaniu pieniędzy zawsze będziesz mieć swój określony cel na oku.

Nagradzaj się na wytrwałość

Na motywację dobrze działa perspektywa dostawiania nagród. Jeśli uda Ci się wyrwać miesiąc przy postanowieniu nagradzaj się małymi przyjemnościami. To nie może być nic drogiego, a pieniądze na te nagrodę nie powinny pochodzić z konta oszczędnościowego. Jednak wyjście do kina, na basen lub kąpiel w gorącej wodzie z nowym olejkiem eterycznym i świecami z pewnością poprawią Ci nastrój i udowodnią, że naprawdę warto.

To sprawdzone sposoby na motywowanie się do oszczędzania. Zastosuj się do wyżej wymienionych zasad i przekonaj się, że oszczędzanie wcale nie musi być trudne.