Od zawsze masz problem z oszczędzaniem i nigdy nie jesteś w stanie uzbierać określonej kwoty na wymarzone wakacje lub nowy samochód? W takim razie nie znasz dobrych sposobów na oszczędzanie. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i przekonaj się, jak zacząć skutecznie oszczędzać. Podajemy trzy sposoby, które odpowiednie są dla trzech różnych grup osobowości. Przekonaj się, do jakiej grupy należysz i, czy jesteś w stanie oszczędzić dużą kwotę?

Odkładanie określonej kwoty raz w miesiącu

Jest to sposób, który wybierany jest przez osoby, które nie mają czasu na codzienne odkładanie pieniędzy, a co więcej nie przeraża ich fakt odłożenia większej kwoty na konto oszczędnościowe raz w miesiącu. Jeśli oszczędzanie przy tym sposobem ma mieć sens konieczne jest robienie tego od razu po otrzymaniu wynagrodzenia. Czemu tak jest? W tym momencie mamy największą kontrolę nad całą kwotą. Później okazać się może, że w ciągu miesiąca wydaliśmy za dużo, przez co nie pozostanie nic do wpłacenia na konto oszczędnościowe. Dodatkowo konieczne jest wpłacenie większej kwoty, by przez rok można było uzbierać większą kwotę. Jeśli nie przeraża Cię ta perspektywa, to jest to rozwiązanie dobre dla Ciebie.

Odkładanie określonej kwoty raz w tygodniu

Jeśli jednak masz tendencję do planowania, a budżet tygodniowy kontrolujesz przynajmniej raz w tygodniu, to możesz wpłacać określoną i nieco mniejszą kwotę na konto oszczędnościowe raz w tygodniu. Dzięki temu masz większe pole do popisu i możliwe, że uda Ci się oszczędzić jeszcze więcej. To rozwiązanie jest doskonałe dla osób, które dopiero zaczynają oszczędzać i nie chcą odkładać kwoty codziennie, a jednocześnie obawiają się, że nie starczy im motywacji, by raz w miesiącu odłożyć większą kwotę.

Odkładanie określonej kwoty każdego dnia

Ten sposób odpowiedni jest dla osób, którym rutyna nie przeszkadza, a wdrożenie nowych nawyków jest celem na nowy rok. Dodatkowo jest to metoda, która idealnie sprawdza się w przypadku osób, które wolą odkładać regularnie mniejszą kwotę. Odkładanie codziennie po 10- 20 złotych jest z pewnością łatwiejsze. Dodatkowo efekty tego sposobu mogą naprawdę zadziwić. Wystarczy siedem dni odkładania w taki sposób, a można odłożyć od 70 do 140 złotych.

Wybierz dla siebie najlepszy sposób na oszczędzanie i przekonaj się, że odłożenie większej kwoty wcale nie jest trudne. Wystarczy trochę motywacji, a później im większa kwota na koncie oszczędnościowym, tym łatwiej będzie odkładać.