Ciało ludzkie ulega rozkładowi już od chwili, kiedy ustają procesy życiowe. W zależności od wielu czynników postępują wolniej lub szybciej, jednak ogólnie rzecz biorąc, można wyróżnić kilka charakterystycznych zmian, które dokonują się w większości przypadków. Jakie procedury wykonuje się w okresie pomiędzy śmiercią a pogrzebem, który może nastąpić nawet kilkadziesiąt dni po zgonie?

Przywiezienie do zakładu pogrzebowego

Niezależnie od tego, czy do śmierci dojdzie w szpitalu, w domu, czy w innym mieście lub kraju, przed rozpoczęciem właściwych przygotowań ciała do ceremonii pogrzebowej, niezbędne jest przewiezienie zwłok do wybranego przez rodzinę zakładu pogrzebowego. Usługę tę może wykonać zarówno placówka, która dokonywać będzie pozostałych czynności (o ile posiada transport zwłok w zakresie swoich usług), jak i zakład, który wynajęty zostanie tylko w tym celu.

Po przewiezieniu ciało umieszczone zostaje w chłodni, gdzie bezpiecznie i higienicznie przybywać może do czasu pogrzebu. Zarówno profesjonalnym transportem zwłok, jak i kompleksowym przygotowaniem ciała do pochówku zajmuje się renomowany Zakład i Dom Pogrzebowy Anubis.

Przygotowanie zwłok do pochówku

Po przetransportowaniu zwłok do zakładu pogrzebowego i ustaleniu szczegółów pochówku z rodziną następuje przygotowanie zwłok do pogrzebu. W jego ramach przeprowadzana jest dokładna toaleta pośmiertna oraz ubranie zwłok. Niekiedy do śmierci dochodzi wskutek wydarzeń tragicznych lub zwłoki znajdują się w stanie zaawansowanego rozkładu. Wówczas dom pogrzebowy wykonuje zazwyczaj dodatkowe czynności polegające na usunięciu postępujących zmian za pomocą tanatopraksji (czasowej konserwacji zwłok), rekonstrukcji, plastyki oraz zaawansowanego makijażu pośmiertnego. W wyniku tego typu czynności zmarły wygląda niekiedy tak samo lub nawet lepiej niż w ostatnich dniach życia.

Złożenie trumny do grobu lub kremacja

Ostatni etap przed ceremonią pogrzebową to złożenie ciała do trumny wybranej wcześniej przez rodzinę zmarłego, lub spopielenie zwłok w krematorium i umieszczenie prochów w wybranej urnie. Procedura ta odbywa się w specjalnych piecach, gdzie ciała spalane są po wcześniejszym usunięciu z nich elementów z metalu, takich jak biżuteria czy rozrusznik. Przed spaleniem zwłoki zostają ubrane w naturalne tkaniny lub owinięte całunem oraz złożone w specjalnej trumnie wykonanej z drewna, lub kartonu. Konstrukcje te również nie zawierają żadnych metalowych elementów, takich jak tradycyjne zawiasy czy ozdoby lub krzyże, umieszczane zazwyczaj na wiekach.