W poszukiwaniu atrakcyjnych materiałów fasadowych projektanci już dawno sięgnęli po nowoczesne płyty z betonu architektonicznego. Dzięki temu można je coraz częściej dostrzec w przestrzeni miejskiej. Zaskakują niezwykłą, nowoczesną formą i ponadczasową atrakcyjnością. Warto więc poznać wszystkie zalety fasad z betonu dekoracyjnego i dowiedzieć się, czy betonowe płyty elewacyjne są niepalne.

Czym są betonowe płyty fasadowe?

Płyty fasadowe z betonu architektonicznego to nowoczesny materiał, który coraz chętniej wykorzystywany jest do budowy fasad w domach mieszkalnych, biurowcach i obiektach komunalnych. Jest to materiał o wyjątkowych właściwościach, produkowany z surowców naturalnych, głównie z piachu i cementu z niewielką ilości domieszek w postaci włókna szklanego oraz uszlachetniaczy chemicznych. Dzięki temu betonowe płyty fasadowe charakteryzują się dużą wytrzymałością i odpornością na działanie czynników atmosferycznych, a więc wody, wilgoci, wiatru oraz mrozu i skoków temperatur. Beton architektoniczny stwarza bardzo szerokie możliwości aranżacyjne i wyróżnia się nowoczesnym i ponadczasowym wyglądem. Daje doskonałe efekty przy połączeniu z innymi materiałami wykończeniowymi – drewnem, szkłem i stalą.

Najważniejsze zalety i parametry fasad betonowych

Fasady z betonu architektonicznego są wytrzymałe i odporne na uszkodzenie mechaniczne. Wyjątkowa struktura materiału sprawia, że płyty z betonu nie starzeją się i zachowują naturalną świeżość przez wiele lat. Dzięki temu fasady betonowe utrzymują swój pierwotny wygląd i stanowią wieloletnią ozdobę budynku. Warto wspomnieć, że elewacje betonowe dostępne są w bardzo wielu wariantach, zarówno pod względem rozmiarów, jak i kolorystyki, struktury i faktury powierzchni. Pozwala to na niemal nieograniczone możliwości projektowe. Z  ciekawymi rozwiązaniami, jakie stwarzają betonowe płyty fasadowe, zapoznać się można, przeglądając między innymi stronę internetową producenta wyrobów z betonu architektonicznego BTB z Radzymina.

Niepalność betonowych płyt fasadowych

Jak można dowiedzieć się z atestów i badań materiałowych, płyty fasadowe są ognioodporne. Oznacza to, że są niepalne, a więc bezpieczne w przypadku wybuchu pożaru. Beton architektoniczny chroni wnętrza budynków przed przedostaniem się ognia, stanowi więc istotną barierę dla rozprzestrzeniania się pożaru. Dlatego płyty z betonu są chętnie wykorzystywane nie tylko do projektowania fasad domów jednorodzinnych, ale także mieszkalnych budynków wielorodzinnych, biurowców, budynków użyteczności publicznej oraz innych obiektów użytkowych.