Aparaty ortodontyczne mają za zadanie przywrócić zębom ich właściwe położenie. Dzięki wywieraniu delikatnego nacisku prowadzą do stopniowej zmiany ich położenia aż do osiągnięcia zamierzonego efektu. W leczeniu wad zgryzu wykorzystywane są dwa rodzaje aparatów ortodontycznych: ruchome i stałe. Czym się między sobą różnią i kto może z nich korzystać?
Ruchome aparaty ortodontyczne
Ruchome aparaty ortodontyczne nadają się do korekcji niewielkich wad zgryzu. Przeznaczone są głównie dla dzieci, ponieważ pozwalają odpowiednio wpływać na rozwój kości i hamować rozwój wad o podłożu genetycznym. Aparaty ruchome wykorzystuje się między innymi w leczeniu przerw między zębami czy nieprawidłowego położenia zęba w łuku. U dorosłych stosowane są one na przykład w terapii wymagającej poszerzenia lub zwężenia łuku, po ekstrakcji zęba czy w wadach ułożenia żuchwy.
Aby leczenie przy użyciu ruchomego aparatu ortodontycznego przyniosło zamierzony efekt, trzeba go nosić każdego dnia przez określony czas, który ustala lekarz ortodonta. Zwykle jest to od 12 do 14 godzin dziennie, dlatego większość osób zakłada go wieczorem, aby mógł korygować ustawienie zębów, gdy jego użytkownik śpi. Aparat ruchomy należy zdejmować przed myciem zębów, na czas posiłków oraz podczas uprawiania sportu.
Stałe aparaty ortodontyczne
Stałe aparaty ortodontyczne umożliwiają korygowanie nawet najpoważniejszych wad zgryzu. Dzięki precyzyjnemu działaniu pozwalają obrócić ząb czy znacznie go przesunąć. Są naklejone specjalnym klejem i pozostają na zębach przez cały czas leczenia. Stałe aparaty ortodontyczne stosowane są u młodzieży i osób dorosłych – ze względu na to, że ich zęby zakończyły już okres rozwoju, przez co opór kości jest większy. Długość leczenia uzależniona jest od rodzaju i nasilenia wady.
Gabinety stomatologiczne, takie jak przychodnia dentystyczna ARTDENT w Brzesku, oferują kilka rodzajów stałych aparatów ortodontycznych. Tradycyjne aparaty ligaturowe mogą mieć zamki metalowe lub estetyczne: ceramiczne, porcelanowe czy kryształowe. Samoligaturujące aparaty ortodontyczne utrzymują się na uzębieniu dzięki specjalnym klapkom. Mniej uciskają zęby, a leczenie za ich pomocą trwa krócej. Ponadto istnieją aparaty lingwalne, które mają zamki umieszczone od wewnętrznej strony zębów, dzięki czemu są niezauważalne. Mogą jednak zaburzać mowę w początkowym okresie leczenia.
Be the first to write a comment.