Żywienie zwierzęcia domowego jest jednym z warunków jego prawidłowego samopoczucia i co za tym idzie zachowania. Nadmiar lub niedobór pewnych substancji może wpłynąć nie tylko na ich kondycję, ale także na stan psychiczny. Potrzeby żywnościowe psów i kotów nieco się od siebie różnią. Jednak oba gatunki są mięsożerne i warto to uwzględnić w układaniu diety dla ich przedstawicieli. Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta?
W jaki sposób anatomia psa i kota wskazuje na sposób jego odżywiania?
Układ pokarmowy zwierząt mięsożernych jest przystosowany do tego typu pokarmu. Przemawiają za tym krótszy odcinek jelita niż u roślinożerców, mocne zęby i szczęki przystosowane do rozdrabniania zdobyczy oraz obecność enzymów żołądkowych zdolnych do rozpuszczania chrząstek i kości. Czas trawienia pokarmów w żołądku jest ponadto o wiele dłuższy niż u człowieka czy roślinożernych zwierząt. Szukając informacji na temat diety dla psa czy kota w takich miejscach jak Przychodnia Weterynaryjna, za każdym razem otrzyma się odpowiedź, że najważniejsza w tym przypadku jest odpowiednia podaż białka i tłuszczy. Bardzo istotnie jest również podawanie odpowiedniej ilości wody. Dieta psów może być bardziej urozmaicona, ponieważ czasami jedzą one produkty roślinne. Oba gatunki powinny mieć ograniczone węglowodany, ponieważ aby dostarczyć sobie energii, zwierzę musi ich zjadać więcej. Może to doprowadzić do jego otyłości, co już jest sporym problemem. Niektóre, zwłaszcza tańsze gotowe karmy niestety nie uwzględniają prawidłowych proporcji poszczególnych typów pożywienia. Zazwyczaj niewiele jest w nich białka i tłuszczu, ale za to ogromne ilości węglowodanów. Dlatego też warto zapytać lekarza weterynarii o prawidłowy sposób żywienia swojego pupila.
Dlaczego odpowiednia zwierzęca dieta jest aż tak ważna?
Odpowiednia dieta dla psa i kota jest czynnikiem, który warunkuje ich dobre zdrowie i prawidłowy rozwój. Dodatkowo wpływa na nastrój, stan psychiczny i kondycję. Zwierzę dobrze odżywione wygląda zdrowo, jego sierść błyszczy, a pazury są mocne. Pupil ma zawsze ochotę do aktywności fizycznej i zabawy. Jest też spokojniejszy i pogodny. Odpowiednia podaż zdrowych tłuszczy sprawia, że mózg czworonoga pracuje prawidłowo. Zwierzę jest bystre, inteligentne i szybko się uczy.
Be the first to write a comment.