Stabilność budynku czy odporność na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych w dużej mierze zależy od pokrycia dachowego. Właśnie dlatego podczas montażu czy wymiany materiału warto zwrócić uwagę na to, aby na dachu znalazły się trwałe elementy pochodzące od sprawdzonych producentów. Niektóre pokrycia dachowe są wytrzymałe i dobrze spełniają swoje funkcje przez kilkadziesiąt, a nawet kilka setek lat, a inne wymagają częstych napraw. Od czego zależy trwałość pokrycia dachowego? Jak ją wydłużyć?

Które pokrycie dachowe jest najtrwalsze?


O trwałości pokrycia dachowego warto pomyśleć już na etapie doboru konkretnego materiału. Przed zakupem dachówek, dobrze zapoznać się z charakterystyką dostępnych rozwiązań, aby nabyć takie elementy, które będą odporne na działanie czynników, na które najbardziej jest narażony obiekt. Inne pokrycie sprawdzi się na obszarach górskich, a inne na terenach silnie nasłonecznionych. O to, które produkty są najsolidniejsze, zapytaliśmy specjalistę z hurtowni pokryć dachowych Dachlux w Warszawie, który zaproponował:

– Zastanawiając się nad tym, jakie pokrycie dachowe jest najtrwalsze, warto rozważyć inwestycję w dachówkę ceramiczną. To połączenie gliny i iłu, które jest poddawane obróbce termicznej. Dachówki ceramiczne pochodzące od renomowanych producentów mogą posłużyć nawet przez kilka setek lat. Należy jednak podkreślić, że to najdroższe i stosunkowo ciężkie pokrycie. Alternatywą jest tańsza blachodachówka, która również wyróżnia się trwałością, a do tego waży kilkukrotnie mniej, więc sprawdzi się nawet w przypadku starszej czy naruszonej więźby.

Co jeszcze wpływa na trwałość pokrycia dachowego?

Dobór odpowiedniego pokrycia dachowego do kąta nachylenia połaci, kondycji obiektu czy panujących warunków atmosferycznych to połowa sukcesu. Oprócz tego na trwałość materiału wpływa również sposób użytkowania. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że blachodachówka, gonty bitumiczne czy inne produkty muszą być poddawane regularnym przeglądom. Dzięki temu ewentualne uszkodzenia można usuwać na bieżąco i zapobiegać konieczności przeprowadzania kosztownych napraw czy wymiany pokrycia.

Ważne jest też czyszczenie dachu z zalegających liści, sprawdzanie drożności systemu rynnowego czy odśnieżanie dachu w razie potrzeby. Warto również zadbać o dobór odpowiednich rozwiązań w zakresie podparć czy mocowania podłoża pokryć. Istotny jest montaż urządzeń do komunikacji, ponieważ w innym przypadku przemieszczanie się będzie nie tylko niebezpieczne, ale może również powodować wgniecenia i inne zniszczenia dachówki.