Każdy przedsiębiorca zatrudniający pracowników musi się z nimi rozliczać. Odpowiedzialność za to zadanie najczęściej przejmuje dział kadr i płac. To on odpowiada za szeroko pojęte sprawy pracownicze. Czy i w jakich sytuacjach utrzymywanie własnego działu kadr jest opłacalne? Jeśli nie, to komu zlecić takie zadanie? Zapraszam do zapoznania się z treścią artykułu.

Rola działu kadr i płac w firmie

Obsługa księgowa przedsiębiorstwa nie należy do najłatwiejszych zadań. Wszystko ze względu na nieustannie zmieniające się i nie do końca jasne przepisy prawne. To właśnie dlatego do księgowości zaleca się zatrudniać ekspertów, którzy rzeczywiście znają się na swoim fachu. Znaczenie rachunkowości w kontekście funkcjonowania całej firmy jest naprawdę ważne. Dział kadrowo-płacowy poprzez swoje działania bezpośrednio wpływa na budżet Twojej firmy. Co więcej, odpowiada on za rozliczanie podatków i załatwianie wszelkich formalności. Optymalizacja podatkowa pozwala na zwiększenie dochodu, co przekłada się na szybszy rozwój biznesu. Szereg obowiązków działu kadr i płac potrafi przytłoczyć niejedną osobę. Prowadzenie dokumentacji pracowniczej, rozliczanie urlopów, naliczanie składek czy sporządzanie umów wymagają organizacji pracy na najwyższym poziomie.

Kadry i płace – prowadzić samemu czy zlecić?

Budowa własnego działu ds. księgowości wymaga podjęcia wielu przemyślanych decyzji. Na takie rozwiązanie decydują się głównie większe przedsiębiorstwa skupione na konkretnym obszarze. Zaletą takiego rozwiązania jest pełna kontrola nad księgowością firmy. Skutkiem ubocznym są jednak większe wydatki na opłacenie specjalistów. To właśnie dlatego początkujące i średnie firmy preferują tak zwany outsourcing, czyli przekazanie funkcji związanych z kadrami firmie zewnętrznej. Biuro rachunkowe Plus – Katowice od lat specjalizuje się w prowadzeniu księgowości zarówno mniejszych, jak i większych przedsiębiorstw. Zlecenie takich usług osobom trzecim to oprócz korzyści finansowych zdjęcie odpowiedzialności nad rachunkowością ze swoich barków. Za takim rozwiązaniem przemawia również stabilność oraz płynność świadczonych usług. Od teraz nie musisz martwić się szukaniem zastępstwa dla swoich pracowników w wypadku urlopu czy choroby którejś z osób od księgowości.