Koty po zabiegu sterylizacji mają większą skłonność do odkładania tkanki tłuszczowej i tycia. Dlatego codzienna dieta takich zwierząt powinna zostać zmieniona poprzez ograniczenie wielkości podawanych zwierzęciu porcji pożywienia lub zmianę karmy na mniej kaloryczną. Specjalna karma dla kota po sterylizacji zapewni zwierzęciu uczucie sytości, jednocześnie chroniąc je przed otyłością. Takie karmy mają małą gęstość kaloryczną i najczęściej są karmami mokrymi, chętnie pobieranymi przez koty.

Co zawiera mokra karma dla kota po sterylizacji?

Głównym składnikiem tego typu karm jest woda i mięso. Dzięki temu karmy dla kotów po sterylizacji mają małą gęstość kaloryczną, co oznacza, że porcja karmy zawiera mniej kalorii niż taka sama porcja karmy tradycyjnej, zwłaszcza suchej. Obniżenie kaloryczności osiąga się nie tylko poprzez zwiększenie zawartości wody, ale także przez obniżenie zawartości tłuszczu. Karma dla kota po sterylizacji jest produktem wciąż pełnoporcjowym, czyli zawierającym wszystkie niezbędne dla życia zwierzęcia substancje odżywcze, witaminy i minerały, ale z tłuszczem w mniejszej proporcji w stosunku do białka. Po prostu kot po sterylizacji jest mniej aktywny, w związku z czym nie potrzebuje tak dużo energii w formie tłuszczu. Oczywiście w tego typu karmach wciąż znajduje się tauryna i nienasycone kwasy tłuszczowe ważne dla funkcjonowania poszczególnych układów kociego organizmu.

Karma o mniejszej gęstości kalorycznej

Zastosowanie specjalnej karmy dla kota sterylizowanego pomaga chronić zwierzę przed otyłością i wynikającymi z niej zagrożeniami, chociażby przed cukrzycą. Alternatywą dla karm specjalistycznych są wszystkie karmy typu mokrego, zwłaszcza jeśli podstawą wcześniejszej diety kota była karma sucha. Karmy mokre mają mniejszą gęstość kaloryczną niż suche, ale zapewniają uczucie sytości i dodatkowe dostarczają kotu wodę, tym samym chronią zwierzę przed odwodnieniem. Najlepszym wyborem będzie jednak profesjonalna, mokra karma dla kota po sterylizacji. Taki produkt zawiera mniej tłuszczu i dzięki temu jest bezpieczniejszy dla sterylizowanego zwierzęcia. Chroni przed otyłością, ale dostarcza kotu wszystkiego, co niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania jego organizmu.

Kaloryczność codziennych posiłków kota można obniżyć poprzez zmniejszenie porcji pokarmu, co jest trudne do wykonania lub przez zmianę karmy na produkt o mniejszej gęstości kalorycznej. Stosowanie specjalnych karm dla sterylizowanych kotów jest wygodnie i bezpieczne dla zwierząt. To produkty pełnoporcjowe i smaczne, chętnie pobierane przez wybredne zwierzęta.