Kamizelki odblaskowe zapewniają lepszą widoczność na placu budowy, w trakcie prac drogowych, a także podczas porannego biegania, jazdy rowerem i innych aktywności. W niektórych środowiskach to zarówno wymóg prawny, jak i kwestia bezpieczeństwa wszystkich pracowników czy uczestników ruchu drogowego. Sprawdzają się w każdych warunkach atmosferycznych – także tych najbardziej wymagających.

Gwarancja bezpieczeństwa w każdych warunkach pogodowych

Odzież odblaskowa jest wykonana z materiału w kolorze pomarańczowym lub żółtym. Są to fluorescencyjne barwy, które są doskonale widoczne z ciemności, w bardzo trudnych warunkach pogodowych, np. podczas mgły czy deszczu. Dzięki temu ktoś noszący kamizelkę odblaskową może być rozpoznany przez osoby z dysfunkcjami wzroku. Pasy z odblaskowego materiału odbijają światło pojazdów, dzięki czemu pieszy może być widoczny nawet z odległości 150 metrów.

Kiedy zakładać kamizelkę odblaskową?

Zakres użycia specjalnych kamizelek jest bardzo szeroki. Mogą je nosić nie tylko kierowcy i rowerzyści, ale i pracownicy budowlani, fachowcy drogowi, pracownicy służb użyteczności publicznej czy inne osoby. Producenci kamizelek odblaskowych zwracają uwagę, że ich wyroby są polecane zwłaszcza pieszym – szczególnie dzieciom. Tego rodzaju specjalna odzież jest niezbędna w trakcie ruchu pieszego w warunkach bardzo słabej widoczności.

Mgła, deszcz, ciemność, pochmurna pogoda – są to czynniki atmosferyczne, które znacznie zmniejszają widoczność, praktycznie do zera. Należy je założyć, aby kierowcy mogli nas zauważyć z daleka. Elementy odblaskowe przyciągają uwagę z bardzo dużej odległości – nawet podczas bardzo złej pogody.

Świećmy dobrym przykładem!

Korzystanie z odblasków po zmroku, zwłaszcza poza terenem zabudowanym, to obowiązek każdego pieszego i rowerzysty. Szczególnie jesienią i zimą policjanci mogą uważnie przyglądać się przestrzeganiu tych przepisów. Oczywiście osoby, które nie stosują się do treści przepisów, muszą liczyć się z konsekwencjami finansowymi i nie tylko, ale prawdziwą motywacją powinna być gwarancja, że dzięki odblaskom jesteśmy lepiej widoczni na drodze. Lepsza widoczność przekłada się na większe bezpieczeństwo.