Praca jest dla Ciebie stresująca? Masz wrażenie, że każdy czegoś od Ciebie chce, a Ty nie wychodzisz z pracy nawet wtedy, gdy jesteś w domu z rodziną? Każdy telefon, nowa wiadomość od szefa lub klienta jest dla Ciebie powodem do stresu? Często nie możesz zasnąć i budzisz się w nocy myśląc o pracy? Takie zachowanie prowadzi do silnego przemęczenia, przepracowania, a co więcej do długotrwałego stresu, który jest bardzo groźny dla zdrowia. Przekonaj się, jak z nim walczyć i zadbać o swój komfort psychiczny.

Po pracy zajmuj się sobą – odłóż telefon i zapomnij o obowiązkach

Jeśli często zdarza Ci się odpowiadać na wiadomości klientów po pracy, masz kontakt z szefem poza miejscem służbowym, to możesz mieć wrażenie, że dla Ciebie praca nigdy się nie kończy. Nie jest to dobre dla Twojego zdrowia psychicznego, ponieważ nie masz czasu na odpoczynek. Przez to czujesz się zmęczona, może pojawiać się rozdrażnienie, a nawet brak chęci do wyjścia do pracy. Staraj się odłożyć telefon po pracy i do niego nie zaglądać. Jeśli nie masz takiej możliwości, ponieważ w ten sposób kontaktujesz się z dziećmi i mężem, to dobrym rozwiązaniem jest założenie oddzielnych kont na poczcie mailowej i kontach społecznościowych, które zaliczać będziesz do służbowych. Po pracy wyloguj się z nich, by nie otrzymywać powiadomień.

Trening w domu poprawia nastrój

Po skończonej pracy rób rzeczy, które poprawiają nastrój i nie są obowiązkami służbowymi. Doskonale sprawdzi się pół godzinny trening w domu. Może to być spacer lub kilka ćwiczeń na dywanie. Wszystko zależy od Ciebie. Nie powinny to być ćwiczenia męczące i wyczerpujące, ponieważ będą miały odwrotny skutek. Ważne jest, by Twoje ciało więcej się poruszało. Ruch sprawia, że w organizmie zwiększa się produkcja hormonów szczęścia, a tym samym obniża się poziom stresu.

Relaksująca kąpiel przy świecach

Kolejnym sposobem na odstresowanie jest branie ciepłej kąpieli w wodzie z olejkami eterycznymi lub pięknie pachnącym płynem do kąpieli. Odstresowująco działa olejek lawendowy, który dodatkowo zmniejsza bóle mięśniowe i głowy.

Ulubiony film na odstresowanie

Wieczorem obejrzyj ulubiony film lub przeczytaj książkę. Dzięki temu oderwiesz swoje myśli od pracy, co będzie miało korzystny wpływ na Twoje samopoczucie.

To najskuteczniejsze sposoby na radzenie sobie ze stresem w pracy i przemęczeniem. Zastosuj się do nich, a przekonasz się, że możesz czuć się znacznie lepiej.