Masz problemy ze skupieniem, a wykonywanie obowiązków sprawia Ci coraz większą trudność? Czujesz, że Tracisz czas na rzeczy, które z pewnością nie pomagają Ci dokończyć określonego zadania? Godziny pracy znacząco się wydłużają i coraz częściej obawiasz się, że nie uda Ci się skończyć projektu o wyznaczonym terminie? Przyczyną tego może być brak skupienia się na pracy. Jak z tym walczyć i zadbać o lepszą koncentrację bez względu na to, czy pracujesz w domu, czy w biurze?

Staraj się pracować w ciszy

Jeśli pracujesz w domu możesz bez trudu zadbać o dobre warunki w pracy. Wystarczy, że zamkniesz drzwi w gabinecie, wyłączysz muzykę i poprosisz domowników o chwilę spokoju. Jeśli jednak pracujesz w biurze, gdzie biurka poustawiane są obok siebie, a każdy szybko uderza palcami o klawiaturę lub rozmawia z kimś przez telefon, to zadbanie o wyciszenie nie jest łatwe, a często niemożliwe. Jest jednak jeden sprawdzony sposób, dzięki któremu będziesz w stanie się wyciszyć. To zatyczki do uszu, które warto zakładać w czasie pracy, by zupełnie odciąć się od otoczenia i skupić się na wykonywanym zadaniu.

Porządek na biurku to podstawa

Kolejny sposób na ułatwienie i zdobycie koncentracji w pracy na kilka godzin jest zachowanie porządku i minimalizmu na biurku. Im mniej rzeczy znajduje się na biurku, tym lepiej. Łatwiej będzie Ci się skupić na zadaniu, które wykonujesz. Otaczaj się tylko tym, co jest Ci niezbędne. Oczywiście możesz postawić ramkę ze zdjęciem z bliskimi, jednak niech to będzie jedna lub dwie ramki, najlepiej w kolorach stonowanych, które nie rzucają się w oczy.

Odłącz się od portali społecznościowych

Włączenie portali społecznościowych, ulubionego sklepu internetowego, czy portalu z ciekawymi postami na kilka chwil nie jest możliwe. Zanim się obejrzysz, a minie pół godziny, a nawet godzina od momentu, kiedy zrobiłaś sobie przerwę na tę chwilową rozrywkę. Jeśli chcesz skupić się na pracy koniecznie zrezygnuj z korzystania z portali społecznościowych, ponieważ rozpraszają, a ich przeglądanie zabiera naprawdę mnóstwo czasu. Oczywiście po pracy możesz z nich korzystać. Warto również wyłączyć w pracy powiadomienia, by kolejne wiadomości nie rozpraszały Twojej uwagi.

Praca w skupieniu przez kilkanaście godzin nie jest łatwa. Jeśli czujesz, że mimo stosowanych porad nadal nie możesz się skupić warto zrobić sobie przerwę na kawę i rozmowę z kimś znajomym. Nie możesz się przepracowywać, ponieważ to prowadzi do spadku wydajności.