Obecna sytuacja epidemiologiczna, która dotyczy cały świat sprawiła, że coraz więcej osób zmuszonych jest do pracy w domu. Praca zdalna ma wiele zalet, jednak osoby, które wykonują swoje obowiązku zawodowe w ten sposób mają problem z oddzieleniem życia zawodowego od prywatnego. Przez to mają mniej czasu dla biskich i czują się, jakby nigdy nie kończyli pracy. Borykasz się z takim problemem? Chcesz dowiedzieć się, jak walczyć z takim nawykiem? W takim razie zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Praca tylko w jednym pomieszczeniu

Jeśli pracujesz w domu, staraj się wykonywać obowiązki tylko w jednym pomieszczeniu. Nie przenoś dokumentów i laptopa do salonu lub sypialni, ponieważ te miejsca będą kojarzyć się z pracą nie tylko Tobie, ale również Twoim bliskim. Przenoszenie pracy po całym domu ma negatywny wpływ nie tylko na Ciebie, ale także pozostałych domowników. Wybierz jedno pomieszczenie, którym będziesz pracować i zorganizuj je tak, byś mogła bez trudu skupić się na obowiązkach. Dzięki temu nie będziesz mieć problemu z przenoszeniem pracy do domu.

Ustal określone godziny pracy

Problemem pracy w domu jest często fakt, że trudno jest skończyć. Kiedy już usiądziesz do pracy możesz siedzieć przy obowiązkach wiele godzin, a fakt, że jesteś we własnym domu sprawia, że cały czas jest coś do zrobienia. Odpisanie na wiadomości, zrobienie jeszcze jednego zlecenia lub wypisanie kolejnych dokumentów. Wydaje Ci się, że im więcej będziesz siedzieć w pracy jednego dnia, tym mniej obowiązków będziesz mieć kolejnego. Prawda jest jednak taka, że najprawdopodobniej przybędzie obowiązków, przez co kolejny dzień będziesz siedzieć i wyrabiać nadgodziny. Warto ustalić twarde godziny pracy, by zarówno Ty, jak i domownicy byli na to przygotowani. Kiedy godzina pracy mija – wyłącz komputer, odejdź od biurka i zamknij drzwi od pomieszczenia, w którym pracujesz.

Nie odbieraj telefonów po godzinach pracy

Odbieranie telefonów i odpisywanie na wiadomości od szefa lub klienta po godzinach pracy może sprawić, że tak naprawdę z niej nie wyjdziesz. To również jest część Twojej pracy, więc staraj się tego nie robić po godzinach. Odłóż telefon, jeśli to możliwe i nie zaglądaj do niego do następnego ranka.

Stosując się do tych zasad możesz mieć pewność, że praca w domu będzie wydajniejsza, a Ty więcej czasu spędzisz z rodziną i dbają o samą siebie. Wykorzystaj przywileje pracy zdalnej na swoją korzyść.