Obecna sytuacja zmusiła wiele osób do pracy w domu. Niestety praca przed komputerem lub laptopem nie jest przyjemna i często prowadzi do przemęczenia. To duże obciążenie dla kręgosłupa i oczu. Przyjmowanie tej samej pozycji przez kilka godzin i patrzenie w ekran laptopa sprawia, że oczy zaczynają szczypać, łzawić, a nawet pojawić się może ból głowy. Warto przekonać się, jak prawidłowo pracować przed komputerem, by nie narażać swojego ciała i organizmu na przemęczenie.

Prawidłowa pozycja na krześle – wygodne miejsce do pracy

Jeśli przenosisz się z pracą do domu i musisz zająć się obowiązkami na komputerze, to niestety przyjmować będziesz pozycję siedzącą przez kilka godzin. W takich wypadkach koniecznie zadbaj o to, by miejsce, na którym usiądziesz było wygodne i zapewniało Ci jak największy komfort. Najlepiej sprawdzi się krzesło biurowe, które ma wysokie oparcie i podłokietniki. Doskonale sprawdza się fotel biurowy z poduszką pod kark i wypełnieniem pod lędźwiami. Dzięki temu opierając się można przybrać pozycję bezpieczną i zdrową dla kręgosłupa. Staraj się nie garbić i nie nachylać w stronę biurka. To może doprowadzić do bólu pleców i karku.

Zadbaj o swoje oczy – odpowiednie oświetlenie w biurze

Przy pracy w biurze najbardziej narażone są oczy, które przez kilka godzin wystawione są na niekorzystne działanie światła niebieskiego. Jest to światło nienaturalne, które męczy oczy. Jeśli masz okulary do noszenia do czytania lub pracy przy komputerze koniecznie je noś. Koniecznie dbaj również o to, by w pomieszczeniu było jasno. Najlepiej pracuj w dzień, by oczy miały kontakt ze światłem naturalnym. Jeśli jednak zdarza Ci się pracować w nocy pamiętaj, by włączone światło miało duży zasięg, a co więcej wybieraj żarówki o barwie najbardziej naturalnej.

Przerwy od ekranu – nie przemęczaj się

Zarówno od pozycji siedzącej, jak i pracy przed komputerem należy robić sobie przerwy. Zalecane jest pięć – dziesięć minut na każdą godzinę pracy przed komputerem. Dodatkowo nie zapomnij, że przerwa ta nie może wyglądać tak, że przejdziesz do innego pokoju i na dziesięć minut zalegniesz na kanapie. Przez ten czas staraj się dużo ruszać.

Stosując się do tych zasad możesz mieć pewność, że praca w pozycji siedzącej nie będzie już tak męcząca i wyczerpująca. Dzięki temu zadbasz o swoje oczy i kręgosłup.