Jedną z dziedzin stomatologii jest chirurgia. Odpowiada ona za wiele ważnych kwestii związanych ze zdrowiem jamy ustnej. Jakie dokładnie zabiegi obejmuje?

Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Jedną z bardzo ważnych dziedzin stomatologii jest chirurgia. Jest to niezbędny dział stomatologii, ponieważ wiele chorób lub problemów z uzębieniem wymaga ingerencji chirurgicznej. Niektóre z zabiegów przeprowadzane są jedynie w znieczuleniu miejscowym. Inne wymagają pełnej narkozy i asysty anestezjologa. Chirurgia stomatologiczna w Łodzi to nie tylko usuwanie zębów. Zaliczają się do niej dużo poważniejsze zabiegi, związane z chorobami dziąseł, kości szczękowych czy języka. Z uwagi na to, że zabiegi chirurgiczne wymagają specjalnego sprzętu, odpowiedniej przestrzeni oraz bardzo sterylnych warunków nie każdy gabinet może pozwolić sobie na ich oferowanie.

Wykonywanie zawodu chirurga stomatologicznego wymaga ukończenia studiów lekarsko — dentystycznych oraz specjalizacji z zakresu chirurgii stomatologicznej. Potrzebne są również odpowiednie predyspozycje — duża dokładność, precyzja ruchu, oraz odporność na stres.

Jakie zabiegi obejmuje chirurgia stomatologiczna?

Specjaliści wykonujący ten zawód odpowiadają za przeprowadzanie wielu bardzo poważnych operacji i inwazyjnych zabiegów. Często nawet zwykłe usunięcie zęba wymaga przeprowadzenia zabiegu pod znieczuleniem. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy ząb rośnie nieprawidłowo i przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, a jego korzenie są bardzo nietypowo ułożone, powodując ból i dyskomfort. Pozbycie się zęba jest konieczne, aby pozbyć się bólu, jak i wszelkich innych nieprzyjemności, które on powoduje, np. wykrzywienie zgryzu. Przed wykonaniem zabiegu niezbędne jest wykonanie RTG zębów w Łodzi, po to, aby dokładnie ustalić położenie korzeni i zakres operowanego miejsca.

Lekarze na chirurgii stomatologicznej zajmują się także bardzo ciężkimi przypadkami chorych na nowotwory jamy ustnej. Przeprowadzają oni skomplikowane operacje, często ratujące życie chorych. Chirurg stomatologiczny zajmuje się również zakładaniem implantów. Jego zadaniem jest przygotowanie jamy ustnej, poprzez ekstrakcję zbędnych zębów lub ich korzeni, a także założenie specjalnych tytanowych śrub, na których zamocowany będzie ząb.