Opieka pediatry jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Pozwala kontrolować zmiany oraz w porę rozpoznawać wszelkie choroby. Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty?

Na czym polega opieka lekarza pediatry?

Lekarz pediatra odpowiada za kontrolowanie prawidłowego rozwoju dziecka, którym się opiekuje. Powinien on na bieżąco badać stan zdrowia dziecka i zwracać uwagę na wszelkie nieprawidłowe zachowania. Pierwsze lata życia to czas, gdy ujawnia się wiele chorób. Warto więc odbywać regularne wizyty, dzięki którym lekarz będzie mógł zareagować na różne niepokojące objawy. Dobry lekarz pediatra w Inowrocławiu w razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości związanych z rozwojem dziecka na bieżąco będzie zlecał dodatkowe badania.

Wizyty u pediatry są też bardzo przydatne dla rodziców. Szczególnie w pierwszym okresie życia maluszka pediatra jest w stanie dokładnie pokazać jak zadbać o dziecko. Nauczy rodziców prawidłowego karmienia, trzymania, mycia czy przewijania. Młodzi rodzice mają wiele pytań i wątpliwości, dlatego dobry kontakt z lekarzem pozwoli im oswoić lęki i nauczyć się odpowiednich zachowań. Taka pomoc jest nieoceniona, zwłaszcza w przypadku pierwszego dziecka.

Jak przygotować dziecko?

Dziecko, pomimo tego, że kontakt z lekarzem ma od pierwszych dni życia, dopiero po upływie kilku lat zyskuje świadomość tego, że jest u lekarza. Warto zadbać o odpowiednie przygotowanie dziecka do wizyty. Najważniejsze jest, żeby dziecko nie odczuwało strachu przed spotkaniem z lekarzem. W żadnym wypadku nie można straszyć dziecka lekarzem lub opowiadać mu o bolesnych zabiegach. Lepiej dla malucha będzie, jeśli lekarz i spotkanie z nim kojarzyć będzie mu się z czymś miłym. Często bywa tak, że to rodzic jest zestresowany wizytą dziecka u lekarza, a jego zdenerwowanie udziela się maluchowi. Istotne jest również podejście samego lekarza. Dobrze, gdy lekarz pediatra jest uśmiechniętym i kontaktowym człowiekiem, który potrafi nawiązać kontakt z małym pacjentem. Dzięki temu zyska jego zaufanie i będzie mógł bez problemu wykonać wszystkie badania. Po odbytej wizycie warto pochwalić malucha i nagrodzić jego dobre zachowanie. Takie drobne gesty zapadają w pamięć dziecka i przy następnej wizycie wywołają pozytywne skojarzenia.