Łupież pstry to bardzo nieprzyjemne schorzenie skórne, które, w odróżnieniu do zwykłego łupieżu, upodobało sobie również inne niż głowa obszary naszej skóry. Bezpośrednim winowajcą jest pewien gatunek drożdżaka, który normalnie bytując w ludzkim naskórku, w pewnych warunkach gwałtownie się namnaża powodując dokuczliwe objawy. Jakie to objawy? Dość charakterystyczne – skóra “upstrzona” jest beżowymi lub żółto brunatnymi plamkami o średnicy kilku milimetrów i nieregularnym kształcie. Plamki te chętnie zagarniają sobie skórę klatki piersiowej, ale także pleców, pachwin, szyi, a nawet na twarzy. Zdarza się, że swędzą. Interesujące jest to, że plamki te nie opalają się, ponieważ powodujacy je drożdżak blokuje syntezę melatoniny. Łupieżu pstrego lepiej nie ignorować. Jeśli to zrobimy, obszar naszego ciała zajęty przez niego może się powiększać, plamki natomiast zlewać się i tworzyć nieestetyczne wzory. Trzeba działać, gdy tylko zauważymy pierwsze zmiany na skórze!
Łupież pstry – jak leczyć, by wyleczyć
Jakie więc mamy możliwości działania? Czy leki bez recepty mogą być dostępne również na łupież pstry? Jeśli chodzi o leki z apteki, to pierwszą linią obrony będą miejscowe środki przeciwgrzybicze – kremy i maści na bazie ketokonazolu lub klotrimazolu, również te zawierające cyklopirox, siarczek selenu czy pirytonian cynku. Na wiele z nich nie jest wymagana recepta. Maściami tymi smarujemy zmienione chorobowo obszary ciała i robimy to systematycznie – 2 razy dziennie przez okres kilku tygodni. Oczywiście im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym większa szansa, że problem zostanie zwalczony już za pierwszym razem.
Co jednak, jeśli maści nie pomogą lub też problem ciągle nawraca? Wówczas niezbędne staje się na łupież pstry leczenie ogólne, czyli zastosowanie doustnych preparatów imidazolowych, takich jak flukonazol czy itrakonazol.
Łupież pstry – leki to nie wszystko
Niestety, mimo leczenia, łupież pstry ma skłonność do nawrotów. Większość osób, które zostały dotknięte tym schorzeniem, doświadczy powtórnego natarcia ze strony powodującego go grzyba.
Prawda jest taka, że jeśli nie wyeliminujemy przyczyn powstawania łupieżu pstrego, to problem za jakiś czas na pewno wróci. Bardzo istotne są zmiany w stylu życia oraz zdrowa, bogata w witaminy i związki mineralne dieta. Łupież pstry lubi się rozwijać w środowisku ciepłym i wilgotnym, a więc właściwa higiena ciała, noszenie przewiewnych ubrań oraz częsta zmiana bielizny to podstawowe działania profilaktyczne. Jeśli korzystamy z usług salonów fryzjerskich, kosmetycznych, czy też solariów, również zwracajmy uwagę na stan czystości tych miejsc oraz na to, czy sprzęty, z którymi mamy kontakt, zostały odpowiednio zdezynfekowane. Bardzo łatwo zarazić się na basenie, więc używajmy kąpielowych klapek. Powstawaniu łupieżu pstrego sprzyja też tłusta skóra, a ta związana jest często z nierównowagą hormonalną, na którą wpływ ma sposób odżywiania. Dlatego dieta oparta na świeżych warzywach i owocach, dobrej jakości mięsie, rybach i zdrowych tłuszczach będzie działała na naszą korzyść. Warto też używać dobry szampon na łupież pstry.
Łupież pstry – czym leczyć w domu
Można również wypróbować naturalne metody radzenia sobie z łupieżem pstrym. Skuteczne może się okazać zastosowanie:
- octu jabłkowego – w formie okładów, ale również doustnie,
- olejka z oregano lub olejka z drzewa herbacianego – które mają właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne,
- oleju kokosowego – który działa przeciwgrzybiczo, ale także odżywia skórę, jeśli tylko jest to olej extra virgin,
- innych środków roślinnych, np. maści nagietkowej, aloesu, czosnku.
Podsumowanie
Leki na łupież pstry nie działają błyskawicznie. Leczenie łupieżu pstrego może potrwać dłużej niż myślimy. Trzeba cierpliwie czekać na efekty, które mogą pojawić się dopiero za kilka tygodni, a nawet miesięcy. I chociaż te uporczywe plamy mogą spędzać nam sen z powiek, to warto wiedzieć, że schorzenie to, choć bardzo uciążliwe, nie wpływa w istotny sposób na stan naszego ogólnego zdrowia.
Be the first to write a comment.