Głównym zadaniem anteny naziemnej jest odbiór sygnału telewizyjnego, którego jakość odpowiada za komfort oglądania. W związku z tym to niezwykle ważne, aby dobrać odpowiedni sprzęt do zaistniałych warunków, ponieważ nie wszędzie sprawdzi się ta sama antena naziemna. Należy zwrócić uwagę nie tylko na estetykę, ale przede wszystkim praktyczność instalacji. W tym celu konieczne jest zapoznanie się z podstawowym podziałem odbiorników, a także ich specyfiką. Między sobą różnią się zasięgiem sygnału, wykonaniem, wzmocnieniem, a nawet zyskiem energetycznym.

Anteny wewnętrzne, czyli pokojowe

Antena naziemna w odmianie wewnętrznej to częste rozwiązanie dla osób, które cenią sobie estetyczny wygląd i minimalizm. Ponadto sprawdzi się w bloku, a zwłaszcza na wyższych piętrach i w wieżowcu. Jednak wiąże się z pewnymi ograniczeniami, głównie ze względu na słabszy sygnał, więc odbiornik powinien być blisko nadajnika. To nie zawsze jest zależne od nas, a w tym przypadku przed kupnem anteny wewnętrznej – należy sprawdzić tę kwestię, bo inaczej nasz telewizor będzie przekazywał rozpikselowany obraz. Co więcej, warto zwrócić uwagę na odpowiednie ustawienie anteny naziemnej. Jak sam nazwa wskazuje – wersja pokojowa nie nadaje się do zewnętrznego montażu, ponieważ może ulec zniszczeniu na skutek wiatru, wody i promieni UV.

Anteny zewnętrzne – korzystne rozwiązanie

Antena naziemna zewnętrzna pozwala na o wiele tańszy odbiór telewizji w stosunku do wersji kablowej, dlatego cieszy się ogromną popularnością i zadowoleniem. W efekcie otrzymujemy co najmniej kilkanaście kanałów. Antena naziemna panelowa to opcja dla wszystkich, którzy mieszkają blisko nadajników, ale chcą uzyskać lepszą jakość obrazu. Natomiast wersja kierunkowa łączy w sobie estetyczny wygląd i praktyczne zastosowanie, ponieważ w porównaniu z poprzednimi dwoma działa najlepiej. Kolejnym rozwiązaniem jest antena naziemna siatkowa, która ma dodatkowy wzmacniacz sygnału i jest wykonana ze stopu lekkiego aluminium. Poza tym anteny naziemne siatkowe nie są skomplikowane w montażu, więc można to zrobić bez dodatkowych narzędzi. Znajdziesz takie produkty między innymi w sklepie elektronicznym Eltrox.

O czym warto pamiętać przy wyborze anteny do telewizji naziemnej?

W trakcie wyboru najlepszej anteny naziemnej należy pamiętać o kilku istotnych czynnikach, które znacznie wpływają na jakość przekazu. Jeśli to możliwe, to unikaj wzmacniaczy, co przy okazji pomoże Ci wyeliminować zakłócenia. Poza tym pamiętaj, aby antena naziemna była skierowana w stronę nadajnika. Wersja kierunkowa znacznie wpływa na ewentualne utrudnienia, więc nie ma mowy o rozpikselowanym obrazie. W pewnych sytuacjach nie możemy uniknąć wzmacniacza, a to ze względu na odległość od nadajnika. Ta kwestia powinna być podstawowym wyznacznikiem w wyborze anteny naziemnej. Oprócz tego warto skorzystać z pomiaru sygnału, aby ustrzec się przed słabą jakością odbioru. Antena naziemna wymaga również odpowiedniego montażu – możesz zdecydować się na pomoc fachowców, lub spróbować zrobić to z zastosowaniem wszystkich wyżej wymienionych zasad. Pamiętaj także o wszystkich podstawowych parametrach jak zysk energetyczny, kompatybilność z urządzeniami HD, a przy tym trwałe i estetyczne wykonanie. Wiele modeli zewnętrznych posiada dodatkowe zabezpieczenie przed wodą, wiatrem i promieniami słonecznymi, a to szczególnie istotne, gdy Twoja antena naziemna nie jest dodatkowo chroniona przez dach. Z uwzględnieniem zmienności sygnału – powstała wersja jednocześnie z opcją pasywną, jak i aktywną, do czego wystarczy prosty zasilacz. W związku z tym bez względu na zaistniałe warunki jakość obrazu zawsze będzie satysfakcjonująca.