Pistolet wysokociśnieniowy to nieodłączny element agregatów ciśnieniowych służących do malowania lub lakierowania. To właśnie dzięki niemu można szybko, dokładnie i wydajnie pokryć dowolną powierzchnię farbą lub lakierem. Aby jednak proces przebiegał bez zakłóceń, trzeba dobrać odpowiedni pistolet wysokociśnieniowy. Zobacz, na co zwrócić szczególną uwagę.

Pistolet wysokociśnieniowy – ważne parametry

W sklepach można znaleźć wiele pistoletów wysokociśnieniowych. Jedne wykorzystuje się do malowania farbą lub lakierem, inne do urządzeń myjących. W tych drugich zadaniem pistoletu jest rozpryskiwanie wody pod dużym ciśnieniem. Ponieważ jednak działają z urządzeniami o różnych parametrach i różnej mocy, powinny być do nich dostosowane. Wybierając pistolet wysokociśnieniowy, należy wziąć pod uwagę:

  • średnicę dyszy – musi być dostosowana do gęstości materiału, producenci farb i lakierów określają zwykle jakiej szerokości dysza jest dla nich najlepsza;
  • ciśnienie materiału – do ilu maksymalnie jednostek bar pistolet będzie działał,
  • maksymalną temperaturę medium,
  • maksymalny przepływ natrysku/ciśnienia maszyny,
  • siłę odrzutu pistoletu – trzeba sprawdzić jej poziom przy najwyższym ciśnieniu, żeby uniknąć przykrych niespodzianek,
  • gwint przyłączeniowy.

Nie bez znaczenia jest też to, jak bardzo wydajny jest pistolet i jaki filtr w nim zastosowano. Tego rodzaju kwestie będą jednak interesowały głównie użytkowników, którzy agregaty ciśnieniowe wykorzystują w codziennej pracy, a nie jedynie okazjonalnie.

Rodzaje pistoletów wysokociśnieniowych

Pistolety wysokociśnieniowe mogą być automatyczne lub manualne. Te wykorzystywane w myjkach ciśnieniowych mogą znacząco różnić się od stosowanych w agregatach malarskich. Niektóre, najprostsze, są skonstruowane tak, że nie mają własnego ciśnienia wejściowego, a ich wydajność zależy od ciśnienia strumienia wody. Mogą też mieć różne tryby pracy.

Różne rodzaje pistoletów – do wody, farby, lakieru, a także do medium woda-piana – oraz agregaty wysokociśnieniowe sprzedaje firma J.J. Krupiński Sp. z o.o. Sp.K. Można u niej kupić także zawory iglicowe i inne akcesoria wysokociśnieniowe. Przedsiębiorstwo ma w swojej ofercie  wysokociśnieniowe pompy, agregaty pompowe do 1200 bar i agregaty do wytwornic pary. Oprócz sprzedaży wysokiej jakości urządzeń i akcesoriów świadczy też usługi serwisowe. Ponadto produkuje agregaty pompowe na zamówienie, na bazie wysokiej klasy pomp SPECK. Każdy specjalista pracujący ze sprzętem wysokociśnieniowym znajdzie potrzebne sprzęty i akcesoria.