Tulipan liliokształtny Ballerina został wyodrębnione w Holandii na początku XX wieku. Zarejestrowano je dokładnie w Sylwestra 1980 roku. Odmiana ta charakteryzuje się niezwykle eleganckimi pomarańczowo-czerwonymi kwiatami. Co powinniśmy wiedzieć o uprawie tych roślin?

Tulipan Ballerina – charakterystyka

Tulipan Ballerina to wyhodowana w Holandii roślina cebulowa zaliczana do rośliny liliowatych. Wszystkie tulipany posiadają prostą, pojedynczą i sztywną łodygę (w przypadku tej odmiany tulipanów osiąga ona do 55 centymetrów wysokości). Tulipany posiadają szerokie, bezogonkowe liście (najczęściej w liczbie od 3 do 5). Część podziemna tulipana to cebula jednoroczna o jajowatym kształcie. Owocami są natomiast trójdzielne i trójkomorowe torebki. Może się w nich znajdować nawet do 100 nasion. Tulipany Ballerina uprawia się dla ozdobnych, bardzo eleganckich kwiatów posiadających duże pręciki i okazały słupek. Płatki mają kolor czerwono-pomarańczowy. Środek kwiatu i pręciki są żółte. Tulipan Ballerina jest odmianą średnio późną – zaczyna kwitnąć około 25 kwietnia. Jedną z cech charakterystycznych tulipanów Ballerina jest brak zapachu.

Tulipan Ballerina – uprawa w ogrodzie

Osoby zastanawiające się nad uprawą tulipanów liliokształtnych w swoich ogrodach muszą być świadome, że rośliny te są wrażliwe na choroby grzybowe i wirusy (dlatego konieczne może być stosowanie środków ochrony roślin). Mogą one zostać zaatakowane przez takie choroby jak szara pleśń, penicilloza, fuzarioza. Szkodniki, które zagrażają uprawie tulipanów to norniki, myszy, a także drobne nicienie – niszczyki zjadliwe (żerują one na cebulach tulipanów i są bardzo trudne do wytępienia).

Dla tulipanów dobrze jest zarezerwować stanowisko słoneczne (ale nie koniecznie bardzo ciepłe – rośliny te potrzebują nieco chłodu). W bardzo ciepłych i nasłonecznionych przez większość dnia miejscach tulipany szybciej przekwitają. Tulipany utrzymują się najdłużej, gdy wiosna jest słoneczna, a jednocześnie chłodna.

Ballerina potrzebuje lekkiej, przepuszczalnej i żyznej gleby. Unikajmy sadzenia jej na stanowiskach, gdzie gleby są gliniaste i bardzo ciężkie (takie podłoże sprawia, że roślina jest bardziej narażona na choroby). Gleba dla tulipanów powinna być spulchniona, o obojętnym pH.

W przypadku tulipanów ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie. Do tego celu możemy wykorzystać nawozy wieloskładnikowe lub nawozy do roślin cebulowych.

Doświadczeni ogrodnicy są zdania, że tulipan Ballerina może rosnąć na jednym stanowisku nie dłużej niż 3 lata. Po upływie tego czasu należy zacząć sadzić go na innym stanowisku. W przypadku pozostawienia go w jednym miejscu dłużej, będzie w większym stopniu narażony na rozwój chorób.

Tulipany należy regularnie podlewać (nie przesadzając jednocześnie z ilością wody, gdyż podmokłe podłoże doprowadzi do rozwoju chorób grzybowych). Istotnym zabiegiem jest także usuwanie kwiatostanów po ich przekwitnięciu.

Podczas sadzenia tulipanów ważna jest głębokość, na jakiej umieszczamy cebulę – powinna być ona równa trzem wysokościom cebuli.

Cebulki tulipanów należy wykopać, gdy większość ich liści zaczyna żółknąć. Specjaliści z zakresu ogrodnictwa radzą, żeby cebule wykopywać każdego roku – są wówczas w mniejszym stopniu zagrożone szkodnikami i chorobami. Po wykopaniu należy je wysuszyć w przewiewnym miejscu, usunąć z nich zaschnięte resztki korzeni i ziemię. Najlepszym miejscem do przechowywania cebul tulipanów jest pojemnik wypełniony suchymi trocinami.